۶۰۰ هکتار از دریاچه ارومیه به جای احیا پارک می‌شود

ستاد احیای دریاچه‌ ارومیه طی برنامه‌ای از پیش تعین شده ۶٠٠ هکتار از مساحت خشک شده این دریاچه را به احداث پارک اختصاص داده است.

ستاد مذکور برای آبیاری درخت‌ها و گیاهان پارک مذکور اقدام به حفر ۴ حلقه چاه عمیق در ساحل این دریاچه کرده است.

روح‌الله حضرت‌پور در این رابطه اظهار داشت: میزان برداشت از این چاه‌ها به اندازه مصرف آب کشاورزی چند ده روستا است، ضمن این که تا به حال نتیجه‌ای هم نگرفته‌اند و بیشتر گیاهان کاشته شده خشک شده‌اند.

او متذکر شد: ستاد احیای دریاچه ارومیه ۶۰۰ هکتار از قسمت خشک شده دریاچه را به پارک تبدیل کرده و به همین منظور کل این مساحت را درخت‌کاری و گیاه‌کاری می‌کند.

حضرت‌پور با اشاره به غیرعلمی بودن طرح‌های حکومت برای بازاحیای دریاچه‌ی ارومیه افزود: واقعیت امر این است که اگر ستاد احیای دریاچه اجازه دهد، دریاچه خودش خود را احیا می‌کند.

طرفداران محیط زیست با توجه به وسعت باقیمانده از دریاچه ارومیه و روند افزایش خشکی، طرح تبدیل بخش وسیعی از آن به پارک حیات وحش را میخی بر تابوت طرح احیای این دریاچه ارزیابی می‌کنند.

حضرت‌پور همچنین با بی‌ثمر خواندن عملکرد پنج ساله ستاد احیای دریاچه‌ گفت: از زمانی که ستاد احیای دریاچه تشکیل شده تقریباً هیچ اقدامی عملی برای احیای دریاچه انجام نداده است. این آب‌هایی هم که وارد دریاچه می‌شود نعمت خداوندی و نتیجه بارش باران و برف است.