۱۲ فعال ترک تفهیم اتهام و به زندان اردبیل منتقل شدند

دوازده فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در اردبیل پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه در دادسرا به زندان اردبیل منتقل شدند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “هرانا”، عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، پرویز سیابی، مرتضی پروین و سبحان بخشی، ۱۲ فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در اردبیل روز گذشته پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه در دادسرا به زندان اردبیل منتقل شدند.

این شهروندان روز سه‌شنبه ۸ مهر پس از تجمع در پارک جیرال این شهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفته بود.

عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، پرویز سیابی، مرتضی پروین و سبحان بخشی شهروندانی هستند که روز چهارشنبه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی نونهال تفهیم اتهام شده و نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از آنها به زندان اردبیل منتقل شدند.

اتهامات مطروحه علیه این شهروندان توهین به رهبری، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تمرد از مامورین دولتی و اقدام علیه امنیت ملی از طریق مشارکت در ایجاد تجمع عنوان شده است.

ماموران نیروی انتظامی با شلیک گاز اشک آور و ضرب و شتم این شهروندان قصد بر هم زدن تجمع را داشتند. در این میان  عسگر اکبرزاده از ناحیه گوش و چشم آسیب دیده است. همچنین دستان حسین بالاخانی و پرویز سیایی و بینی سجاد جولانی ضربه جدی دیده و احتمالا شکسته شده است.

گفته می‌شود سید عبدالله طباطبایی، دادستان اردبیل که پس از رویت آثار ضرب و جرح روی بدن این شهروندان حاضر به ثبت آثار ضرب و جرح و صورتجلسه از طریق پزشک قانونی نشده است و بازداشت شدگان خطاب به وی و بازپرس پرونده اتهامات انتسابی در پرونده را فرار به جلو و پوششی برای خشونت و اقدام غیرقانونی مأمورین عنوان کرده‌اند.

از سوی دیگر حال عمومی سجاد جولانی هنرمند کم‌بینای اردبیلی وخیم گزارش شده و گفته شده که تاکنون اقدامی در جهت مداوای وی صورت نگرفته است.