یک زندانی سیاسی عرب در پی شورش در زندان اهواز به بازداشتگاه مخفی اطلاعات منتقل شد

یک زندانی سیاسی عرب در پی سرکوب خونین اعتراضات زندانیان سه شنبه گذشته ۱۲ فروردین، به بازداشتگاه مخفی وزارت اطلاعات در اهواز منتقل شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از ” سازمان حقوق بشر اهواز”، محمد علی عموری نژاد زندان سیاسی عرب در پی سرکوب زندانیان روز سه شنبه گذشته ۱۲ فروردین ۱۳۹۹، این زندانی سیاسی به همران چند تن دیگر از دوستان وی به بازداشتگاه مخفی وزارت اطلاعات در اهواز منتقل شدند.

طبق گزارش‌هاى رسیده آقای عموری نژاد و سایر زندانیان سیاسى طی روزهای گذشته در معرض شکنجه قرار گرفته و قرار است در روزهای آینده به زندان های مختلف کشور تبعید شوند.

 در کشتار زندانیان معترض علیه نبود امکانات بهداشتی در پی شیوع کرونا و عدم اعطای مرخصی یا عفو ، در دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز، ده ها زندانی توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

“محمدعلی عموری” متولد ۱٣۵۶، وبلاگ نویس و فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی (شیلات و آبزیان )از دانشگاه صنعتی اصفهان، فعال دانشجویی، یکی از موسسان نشریه دانشجویی “التراث” (به دو زبان فارسی و عربی) در دانشگاه صنعتی اصفهان، دبیر دبیرستان های رامشیر و از موسسان موسسه فرهنگی “الحوار” است که نام آن برگرفته از سیاست‌های اصلاح طلبانه دولت خاتمی درباره گفتگوی تمدن ها بود.

او در سال ۲۰۰۷ به عراق پناهنده شد و از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفته شد ولی دولت عراق او را به دلیل ورود غیرقانونی از مرز دستگیر کرد به زندان محکوم شد که بعد از پنج سال حبس در زندان های عماره و بصره علی رغم داشتن مدارک پناهندگی، در تاریخ ۱٣ ژانویه ۲۰۱۱ به مقامات دولت ایران تحویل داده شد.

دو عضو مؤسسه ” الحوار” یعنی” هاشم شعبانی ”  شاعر ومعلم ، و ” هادى راشدى ، مهندس ومعلم ، در ابتداى سال ۲۰۱۴ به صورت مخفیانه در زندان کارون اهواز اعدام شدند.

دادگاه انقلاب شعبه اهواز ابتدا محمد علی عموری را به اعدام محکوم کرد وسپس دیوان عالی کشور حکمش را به زندان ابد تخفیف داد.