گزارش سالانه ۱۳۹۸ خورشیدی مناطق بلوچ نشین ایران

گزارش سالانه ۱۳۹۸ خورشیدی  حاصل جمع‌آوری بیش از ۴۳۷ گزارش از وضعیت حقوق بشر در مناطق بلوچ نشین ایران شامل استان سیستان و بلوچستان شرق هرمزگان و جنوب کرمان از اول فروردین‌ماه تا پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ است، که در مقایسه با موارد نقض حقوق بشر ثبت شده  در سال ۱۳۹۷ تقریبا افزایش ۴۶ درصدی داشته است، با این وجود، بسیاری از قربانیان نقض حقوق بشر به خاطر تهدید نیروهای امنیتی حاضر به ثبت یا ارائه جزئیات  نشدند .

گزارش پیش رو شامل بخش های متعددی از جمله حقوق کودکان، کارگران، زندانیان، احضار و بازداشت و کشته شدن سوختبران مرزی و شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای مسلح به سوی شهروندان است.

تیراندازی ماموران و نیروهای مسلح به سوی شهروندان یکی از نگرانی های مردم و فعالان منطقه است و انتقادات و گلایه های مکرری در این زمینه از سوی نمایندگان بلوچ در مجلس شورای اسلامی و علما و معتمدان شده اما تا کنون نشانه های چندانی در بازبینی در این رفتارها صورت نگرفته است.

در خصوص نقض حقوق کودکان باید اشاره کرد که کودکان بلوچ هم از تبعیض مستثنی نیستند و به همراه سایر کودکان اقلیت های اتنیکی علاوه بر کشته شدن توسط گلوله نیروهای مسلح همچنان از حق آموزش به زبان مادری و حق تحصیل به خاطر نداشتن هویت محروم هستند. زیرا از منظر ماده‌ ۳۰ کنوانسیون حقوق کودک «در کشورهایی که‌ اقلیت‌های قومی و مذهبی و یا اشخاص‌ بومی زندگی می‌کنند، کودکی که‌ متعلق‌ به‌ این‌ اقلیت‌ها است‌ باید به‌ همراه‌ سایر اعضای گروهش‌ از حق‌ برخورداری از فرهنگ‌ و تعلیم‌ و انجام‌ اعمال‌ مذهبی خود و یا زبان‌ خویش‌ برخوردار باشد».

درباره زندان های استان باید گفت که به خاطر شرایط آب و هوایی دور بودن از مرکز کشور و دشواری رفت و آمد، معمولا سیستم قضایی کشور از زندان های سیستان و بلوچستان به عنوان تبعیدگاه استفاده می‌کند و علاوه بر اینها زندانیان از مشکلات مضاعفی چون نبود امکانات حداقلی رنج می‌برند که در این گزارش به شرح مشکلات زندانیان نیز پرداخته شده است.

با وجود تلاش شبانه روزی اعضای کمپین فعالین بلوچ در جمع آوری گزارشات و مستند سازی، به‌دلیل محدودیت هایی که از سوی حکومت ایران برای فعالین حقوق بشر اعمال می‌شود و ارگان های حقوق بشری از فعالیت در ایران محروم هستند، با در نظر گرفتن امنیتی بودن این استان، ممکن است شمار زیادی از گزارشات به دست این مجموعه نرسیده باشد.

فایل پی دی اف گزارش سالانه  را از اینجا دانلود کنید.

منبع: کمپین فعالین بلوچ