گزارشی از وضعیت علی بی کَس، زندانی سیاسی در  زندان تهران بزرگ

علی بی کس، زندانی سیاسی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ در حال تحمل حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و فریاد زدن و اجتماع و تبانی از طریق فعالیت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی است. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از”حقوق بشر در ایران”، امروز جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹، علی بی کس، متولد ۱۳۶۷، ساکن کیانمهر کرج، کارگر راپل کار و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، محبوس در تیپ ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ در انتظار تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر و ابلاغ حکم قطعی از سوی دادگاه تجدیدنظر تهران است. این زندانی سیاسی در مرحله بدوی در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۳ ماه فعالیت اجباری در بسیج محکوم شد. 

این زندانی سیاسی از جمله ۴۶ زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ بود که در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸، در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی، ممانعت از تودیع قرار وثیقه برای آزادی موقت، عدم دسترسی به لوازم و امکانات بهداشتی و سایر حقوق زندانیان اعتصاب غذا کرده بود. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، با صدور دادنامه ای علی بی کس را از بابت اتهامات: اجتماع و تبانی از طریق فعالیت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی و اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و فریاد زدن، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۳ ماه خدمت رایگان در سازمان بسیج محکوم شد. پرونده این زندانی سیاسی در انتظار تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر است. 

علی بی کس، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸، در جریان برگزاری اعتراضات مدنی به افزایش قیمت بنزین در حالی که از محل کار خود که به شغل راپل کاری « نظافت نمای ساختمان» از تهران عازم کرج بود بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف زندان اوین تحت بازجوئی قرار گرفت. این شهروند پس از تفهیم اتهام از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » و تکمیل پرونده و سپری کردن ۲۱ روز سلول انفرادی به تیپ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد.