گزارشی از آخرین وضعیت فاطمه اسماء اسماعیل زاده در زندان بیرجند

فاطمه اسماء اسماعیل زاده، شهروند اهل بیرجند و همسر امیرمهدی جلایری، زندانی سیاسی، اوایل دیماه ۹۸ به شعبه اول دادسرای بیرجند احضار و به دلیل عدم توانایی در تامین قرار وثیقه به زندان بیرجند منقل شد. خانم اسماعیل زاده از زمان بازداشت تاکنون به صورت بلاتکلیف در بازداشت است و با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، خانواده ایشان نگران او هستند.

خانم اسماعیل زاده که در غیاب همسر سرپرستی چهار کودک خود و والدینی سالخورده را عهده دار بود به اتهاماتی از جمله تبلیغ علیه نظام و توهین به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران متهم شده است.

فاطمه اسما اسماعیلزاده در تاریخ ۱ دیماه ۱۳۹۸ طی ابلاغیهای به شعبه ۱ دادسرای بیرجند به ریاست «قاضی» علی مرادی سنگچولی احضار شد.

خانم اسماعیل زاده در آخرین روز فرصت تعیین شده به دادسرا مراجعه کرد و به دلیل عدم توانایی در تامین قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی که برای وی تعیین شده بود، بازداشت و به زندان بیرجند منتقل شد.

گفتنی است که سیده فاطمه اسما اسماعیل زاده، دکتر روانشناس و کارمند رسمی دانشگاه بیرجند بودند که به اتهام « توهین به رهبری» از شغل خود نیز تعلیق شده است.

خانم اسماعیل زاده همسر امیرمهدی جلایری، زندانی سیاسی محبوس در زندان بیرجند است. پس از بازداشت وی چهار فرزند ۷ تا ۱۶ ساله این زوج زندانی نزد پدربزرگ و مادربزرگ سالخورده شان زندگی می کنند.