گزارشی از آخرین وضعیت برزان نصرالله زاده، کودک- متهم محکوم به اعدام
برزان نصرالله زاده زندانی سنی‌ مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج در سال ۸۹ در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت به اتهام “محاربه” بازداشت و اندکی بعد به اعدام محکوم شد. درخواست اعاده دادرسی وی برای دومین بار در شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد شد. آقای نصرالله زاده علاوه بر ضعف قوای بدنی به دلیل از دست دادن طحال، از سنگ کلیه، ناراحتی گوارشی و دیسک کمر نیز رنج می‌برد و باتوجه به شیوع کرونا در زندانها به دلیل ضعف جسمانی در معرض خطر مضاعف قرار دارد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “هرانا”، برزان نصرالله زاده که سال ۸۹ در نوجوانی به اتهام “محاربه” بازداشت و به اعدام محکوم شد کماکان تحت این حکم در زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد.

درخواست اعاده دادرسی برزان نصرالله زاده برای دومین بار در شهریورماه ۹۸  توسط شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی رد شد.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل برزان نصرالله زاده در همین خصوص گفته بود: “اعاده دادرسی که خردادماه ۹۷ به دیوان عالی کشور ارائه شده بود رد شده است و بنده مجددا یک اعاده دادرسی دیگر ارائه کرده و منتظر بررسی هستم و امیدوارم که این‌بار از سوی دیوان عالی کشور مورد پذیرش قرار بگیرد.”

آقای طباطبایی افزوده بود: “طبق تغییرات جدید قانون مجازات اسلامی تعریف محاربه تغییراتی داشته مبنی بر اینکه اگر مجرم اسلحه به همراه نداشته و حتی اگر اسلحه به همراه داشته باشد و از آن استفاده نکرده باشد جرمش محاربه نیست و به علت همکاری در جرمی که محاربه بوده نیز اتهامش محاربه محسوب نمی‌شود. علاوه بر این موکل بنده در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال داشته و طبق قانون و حتی درصورت محاربه بودن اتهام، جرمش باید به تعزیری تبدیل شود. ما کماکان امیدواریم که اعاده دادرسی که جدیدا ارائه کردیم مورد پذیرش قرار بگیرد.”

برزان نصرالله‌زاده در سال ۸۹، زمانی که ۱۷ سال داشت،توسط نیروهای اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد. آقای نصرالله زاده در زمان بازداشت از ناحیه شکم با شلیک گلوله نیروهای امنیتی زحمی شد که بر اثر این جراحت طحال خود را از دست داد.

آقای نصرالله زاده هم اکنون در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد و با توجه به شیوع ویروس کرونا در زندانها، نظر به ضعف جسمانی در خطر مضاعف قرار دارد.