کیمیا علیزاده: من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی و دارند اولین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک که به تازگی ایران را ترک کرده، در پست جدید اینستاگرامی درباره خود و تصمیمش برای خروج از ایران توضیحاتی داده است. او نوشته: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم.»

به دنبال انتشار عکس و اخباری مبنی بر اینکه کیمیا علیزاده قصد دارد در هلند بماند و زیر پرچم این کشور مبارزه کند، واکنش‌های زیادی به خبر خروج او از ایران صورت گرفت. کاربرانی او را متهم به وطن فروشی و برخی او را متهم به ریا کردند. اکنون او نوشته است:

«می‌گویند کیمیا پس از این چیزی نخواهد شد. خودم از این هم فراتر می‌روم و می‌گویم قبل از این هم چیزی نبوده‌ام: «من کیمیا علیزاده، نه تاریخسازم، نه قهرمانم، نه پرچمدار کاروان ایران. من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

کیمیا علیزاده نوشته: «من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند!»

در ماه‌های اخیر چندین قهرمان ورزشی ایران در اعتراض به فشارهای سیاسی و کمبودها کشور را ترک کرده‌اند. سعید ملایی، جودوکار و شهره بیات داور شطرنج ایرانی و علیرضا فیروزجا، نخستین سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران از آن جمله‌اند.

اینترنت