کودک‌کشی در آبان

در دنیای مدرن امروزی که شیوه حکمرانی نظام‌های سیاسی تغییرات وسیعی به نفع مردم پیدا کرده، حقوق زنان و کودکان بیش از پیش مورد توجه حکومت‌ها قرار دارد؛ اما رژیمی که در ایران حاکم است نه‌تنها به طور سازمان‌یافته و هدفمند در حال نقض حقوق بشر است، بلکه تحمل اعتراض مدنی کودکان را هم ندارد. گزارش تکان‌دهنده سازمان عفو بین‌الملل که حاکی از کشته شدن ۲۳ کودک در جریان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ است، نشان‌دهنده عمق استبداد و تحمل پایین رژیم جمهوری اسلامی در برابر کوچک‌ترین اعتراض حتی از سوی کودکان است.

به گزارش «شبکه آزادی» نقطه اوج فعالیت‌های ضد حقوق بشری جمهوری اسلام را می‌توان در آبان ۹۸ مشاهده کرد؛ زمانی که مردم برای اعتراض به سه برابر شدن قیمت بنزین به خیابان‌ها آمدند تا در برابر این تصمیم خودسرانه بایستند. پاسخ حکومت اما چیزی نبود جز شلیک مستقیم به قلب و مغز ۱۵۰۰ شهروند معترض و دستگیری هزاران نفر در خیابان‌ها و خانه‌ها.

برای مشخص شدن ابعاد اقدام‌هایی که حکومت علیه معترضان انجام داد، نیاز بود مدتی بگذرد. در ابتدا آمارهایی درباره تعداد کشته‌شدگان از سوی محافل حقوق بشری منتشر شد که به گفته ناظران نمی‌توانست همه واقعیت باشد؛ اما دیری نپائید رویترز که از معتبرترین خبرگزاری‌های بین‌المللی محسوب می‌شود، به نقل از سه مقام آگاه در وزارت کشور ایران نوشت در اعتراض‌های آبان ماه حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.

حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس شورای اسلامی هم از بازداشت هفت هزار شهروند ایرانی در این اعتراض‌ها خبر داد. اما چندی بعد تکان‌دهنده‌ترین آمار را سازمان عفو بین‌الملل منتشر کرد. این سازمان در گزارشی تحقیقی و مستند که ۱۴ اسفند ۹۸ منتشر کرده، از کشته شدن ۲۳ کودک ۱۲ تا ۱۷ ساله خبر داده است.

گزارش عفو بین‌الملل که بر اساس گواهی‌های فوت، جوازهای دفن و گفت‌وگو با خانواده‌های این کودکان تنظیم ‌شده، حاکی از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی رژیم ایران به «سر» و «سینه» آن‌ها است.

عفو بین‌الملل در گزارش خود تصریح کرده که در یکی از این گواهی‌ها به صدماتی از جمله «خون‌ریزی»، «له‌شدگی مغز» و «خردشدگی استخوان جمجمه» اشاره شده است. در یک گواهی دیگر علت مرگ «خون‌ریزی وسیع داخلی» و «پارگی قلب و ریه» ذکر شده است.

بنا بر مستنداتی که به دست عفو بین‌الملل رسیده، این کودکان در ۱۳ شهر در ۶ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند. بااین‌حال، مقامات جمهوری اسلامی نه‌فقط تعداد کودکانی را که قربانی سرکوب شده‌اند، اعلام نمی‌کنند، بلکه هنوز هم حاضر به انتشار یک آمار کلی هم از تعداد قربانیان و دستگیرشدگان نیست.

رها بحرینی، پژوهشگر بخش ایران در سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به ارسال نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران به «صدای آمریکا» گفته است «اسامی کودکان جان‌باخته به مقامات ایران ارسال شده ولی تاکنون واکنشی از سوی جمهوری اسلامی دریافته نشده است.»

رژیم ایران حتی آماری را هم که خبرگزاری رویترز درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان منتشر کرده، رد کرده است. گزارش رویترز بیانگر این است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به مقامات این رژیم دستور داده که اعتراض‌های مردمی «به هر قیمتی» پایان یابد.

از سال ۱۳۹۶ به این سو که اقتصاد ایران با بی‌ثباتی عمیق‌تری در شاخص‌های کلان روبه‌رو شده، طبقه فرودست و اقشار متوسط بخش قابل‌توجهی از توانایی مالی خود را از دست داده‌اند. همچنین بسیاری از بنگاه‌های تولیدی به دلیل افزایش نرخ تورمِ مواد اولیه و کاهش بی‌سابقه تقاضا مجبور به تعدیل نیروی انسانی یا به تعطیلی کشیده شده‌اند.

در پی این بی‌ثباتی‌های اقتصادی از جمله افزایش قیمت اقلام خوراکی بسیاری از ایرانی‌ها طی دو سال گذشته بارها دست به اعتراض‌های کوچک و بزرگی در سراسر کشور زده‌اند که دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ از جمله آن‌ها است. بااین‌حال، به نظر برخی جامعه شناسان و ناظران، بی‌ثباتی اقتصادی صرفاً بهانه‌ای بوده که مردم با استفاده از آن در سال‌های اخیر نسبت به استبداد، نبود آزادی‌های فردی و جمعی و فسادهای گسترده در جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

مجتبی احمدی / تلویزیون آزادی