کمپین ترور رژیم ایران پس از توافق هم ادامه می‌یابد

تروریسم مترادف نام جمهوری اسلامی است؛ این رژیم طی ۴۲ سال گذشته بارها ثابت کرده است که دست از قتل و کشتار انسان‌ها با اهداف سیاسی، برنمی‌دارد. از انفجار «مرکز همیاری یهودیان» در بوئنوس آیرس و انفجار «مقر تفنگداران آمریکا در بیروت» گرفته تا دمیدن بر جنگ سوریه و یمن بخشی از کمپین دائمی ترور جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که ظاهراً غرب با آن کنار آمده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» ۶ قدرت بزرگ جهان در وین، پایتخت اتریش هفته‌هاست که مشغول مذاکره و چانه‌زنی با دیپلمات‌های رژیمی هستند که هنوز در سطح بین‌المللی رفتار عادی ندارد و به هیچ عرف و قانونی در جهان پایبند نیست؛ همان رژیمی که پس از توافق سال ۲۰۱۵ نیز روی موشک‌های خود شعار «نابودی اسرائیل» را نوشت و به دنیا نشان داد قرار نیست با برجام چیزی تغییر کند.

قدرت‌های غربی حالا بار دیگر در تدارک توافقی هستند که طی آن میلیاردها دلار به خزانه جمهوری اسلامی سرازیر می‌شود. حزب حاکم آمریکا که همان دموکرات‌های حامی برجام هستند، اصرار عجیبی بر دادن امتیاز به این رژیم دارند و گمان می‌کنند اگر با تهران عادی برخورد کنند، حاکمان آن نیز با دنیا عادی برخورد خواهند کرد؛ یعنی همان آرزوی باراک اوباما در توافق ۲۰۱۵ که هرگز تحقق پیدا نکرد.

آمریکا و تروئیکای اروپایی و البته بسیاری از ناظران گمان می‌کردند رژیم جمهوری اسلامی با تن دادن به توافق برجام، به حکومتی نرمال تبدیل خواهد شد که دست از فعالیت‌های تروریستی در منطقه برمی‌دارد و به حقوق مردم خودش احترام می‌گذارد؛ اما دیری نپایید که جمهوری اسلامی به همه تحلیل‌ها پوزخند زد و به رفتار زشت و شرورانه‌اش در داخل و خارج کشور ادامه داد.

حاصل برجام نه‌فقط توقف وحشیگری جمهوری اسلامی نبود، بلکه این رژیم با استفاده از ۱۵۰ میلیارد دلار پول نقدی که از توافق به دست آورده بود، آتش جنگ سوریه را شعله‌ورتر و تا جایی که امکان داشت تروریست‌های حوثی را تجهیز کرد. با پول‌های آزاد شده، عراق نیز به جولانگاه بهتری برای گروه‌های تروریستی وابسته به رژیم ایران تبدیل و زندگی برای مردم این کشور تلخ‌تر شد.

اکنون نیز همان حزب و افرادی که در سال ۲۰۱۵ با جمهوری اسلامی توافق برجام را امضا کردند، بار دیگر دیپلمات‌های علی خامنه‌ای را به وین کشانده‌اند تا راهی برای رساندن میلیاردها دلار پول نقد به این رژیم پیدا کنند. این در حالی است که با فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ، جمهوری اسلامی کفگیرش به ته دیگ خورده و تروریست‌هایی مانند حزب‌الله لبنان کاسه گدایی به دست گرفته‌اند؛ اما مسیری که دولت جو بایدن در پیش گرفته به طور قطع به تقویت کمپین ترور رژیم ایران منتهی خواهد شد؛ مسیری به سمت آتش و خون!

البته نباید دچار خطای تحلیلی شد و گمان کرد حزب دموکرات آمریکا عاشق چشم و ابروی خامنه‌ای شده یا از روی نادانی علاقه‌مند به مذاکره با دیپلمات‌های این دیکتاتور بی‌رحم است. بایدن صرفاً بر اساس یک راهبرد از پیش تعیین‌شده گام برمی‌دارد که محور آن، مهار برنامه اتمی رژیم ایران از طریق توافق برجام است.

اما ترامپ سرسختانه معتقد بود که جمهوری اسلامی را می‌بایست آن‌قدر فشار داد که هسته‌اش بیرون بزند و خودش با پای خودش برای توافقی جدید به مذاکرات بازگردد، نه با التماس و نشان دادن ضعف. ترامپ برنامه موشکی رژیم ایران را در کنار مسئله هسته‌ای این کشور، یک تهدید اصلی تلقی می‌کرد اما بایدن اصرار دارد که فعلاً برنامه اتمی تهران تهدید واقعی است. ترامپ با نفوذ ایران در منطقه به شدت مشکل داشت اما دولت بایدن می‌گوید این یک موضع فرعی است که بعد از احیای برجام باید به آن رسیدگی شود.

در واقع عجله دولت بایدن برای احیای برجام یا رسیدن به توافقی جدید باعث شده سایر فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی نادیده گرفته شود. این امر سبب امضای توافقی خواهد شد که طی آن، رژیم ایران از ده‌ها میلیارد دلار پول بی‌حساب برخوردار می‌شود و دو برنامه دیگر یعنی موشکی و نفوذ منطقه‌ای خود را گسترش می‌دهد؛ این همان اشتباهی است که اوباما مرتکب شد و زمینه تقویت کمپین ترور و توسعه‌طلبی تهران در منطقه را فراهم کرد.

تحریریه آزادی