کلانتری: تکلیف بازداشتی‌های محیط زیستی را مشخص کنید

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران خواستار مشخص شدن تکلیف بازداشتی‌های زیست‌محیطی شد.

 این فعالان به اتهام “جاسوسی” در زندان به سر می‌برند. وزیر اطلاعات نیز همچون عیسی کلانتری اتهام جاسوسی علیه این فعالان را رد کرده است.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، روز یکشنبه ۱۸ شهریور درباره فعالان زیست‌محیطی بازداشت‌شده گفت: «ما نمی‌گوییم این افراد را آزاد یا اعدام کنند، بلکه خواستار تعیین تکلیف آنها هستیم و این بخشی از حقوق شهروندی ماست.

بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۶) هفت تن از فعالان حامی محیط زیست در ایران بازداشت شدند و سپس بر شمار بازداشتی‌های این حوزه افزوده شد. به گزارش ایرنا، با وجود تأکید دستگاه قضایی بر متهم و مجرم بودن فعالان محیط زیستی بازداشت‌شده، دو عضو دولت ایران خردادماه سال جاری اعلام کردند که فعالان زیست‌محیطی بازداشت‌شده فعالیت جاسوسی نداشته و باید آزاد شوند.

علاوه برکلانتری، محمود علوی وزیر اطلاعات نیز اول خردادماه اعلام کرده بود که هیچ سندی دال بر صحت اتهامات وارده به این افراد وجود ندارد. محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس نیز پیش‌تر با استناد به مقام‌های وزارت اطلاعات گفته بود که بازداشتی‌های زیست‌محیطی جاسوس نیستند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، در آخرین نشست خبری خود از صدور کیفرخواست برای پنج تن از متهمان پرونده محیط زیست خبر داده و گفته بود که این پرونده برای رسیدگی به دادگاه ارجاع داده شده است. او در پاسخ به پرسشی مبنی بر درخواست عیسی کلانتری برای آزادی این فعالان بازداشتشده گفته بود: «فرض کنید کسی خواهان آزادی متهمی باشد؛ اینکه ملاک نیست.»

فعالان محیط زیستی که از بهمن‌ماه سال گذشته بازداشت شدند، میرحسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه و کاووس سیدامامی بودند. پس از حدود دو هفته از بازداشت نخستین گروه از حامیان محیط زیست، کاووس سیدامامی به شکل مشکوکی در زندان درگذشت. مقام‌های زندان علت مرگ این فعال حامی محیط زیست را “خودکشی” اعلام کردند. خانواده آقای سیدامامی اما تاکنون چنین ادعایی را نپذیرفته‌اند. محل نگهداری دیگر این فعالان از زمان بازداشت تاکنون، بند دو الف سپاه پاسداران گزارش شده است. حفاظت اطلاعات سپاه نیز اتهام این بازداشت‌شدگان را جاسوسی اعلام کرده است.