کشته شدن ۴۱ ایرانی و ۲۵ تن از حشد الشعبی در حمله هوایی آمریکا به مواضع حزب الله عراق

۴۱ جنگجوی ایرانی و ۲۵ تن از شبه نظامیان «حشد الشعبی» در حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق کشته شدند.

 بامداد دوشنبه ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ از افزایش آمار کشته شدگان حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب الله عراق مورد حمایت ایران خبر داد و گفت ۴۱ جنگجوی ایرانی و ۲۵ تن از افراد «حشد الشعبی» مورد حمایت ایران در این حملات کشته شدند.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسپرس پیش از این گزارش کرده که در پی حملات شامگاه یکشنبه جنگنده‌های آمریکا به ۵ پایگاه شبه نظامیان حزب الله عراق در سوریه و استان الانبار ۱۵ پیکارجو کشته شدند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه در این باره اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی از پایگاه‌های شبه‌نظامیان حزب الله عراق مورد حمایت ایران حمله کرده و تعدادی را کشته و زخمی کرده‌اند که ابوعلی الخزعلی از فرماندهان ارشد این پیکارجویان در میان کشته‌ها است.

پنتاگون همچنین این حملات را «واکنشی اولیه» به حملات اخیر این گروه‌های شبه‌نظامی به محله‌ای استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش دانست.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی چندین فروند جنگنده اف۱۵ ارتش آمریکا ۳ پایگاه حزب الله عراق در استان الانبار و دو پایگاه دیگر در سوریه را بمباران کردند.

در گزارش‌های اولیه گفته شد که ۱۰ نفر در این حملات کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند ولی بعدا فرانس پرس تعداد کشته ها را ۱۵ نفر اعلام کرد.
در بیانیه ارتش آمریکا آمده:«اهداف بمباران شده، پایگاه‌ها و زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی بوده‌اند که در واکنش به کشته شدن یک غیرنظامی قراردادی آمریکایی در عراق انجام شده است».

جاناتان هوفمن، معاون وزیر دفاع آمریکا در بیانیه رسمی که پنتاگون منتشر کرد، گفت: «حملات آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله، واکنشی به حملات مکرری است که آنها علیه پایگاه‌هایی در عراق انجام داده‌اند که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آنها حضور داشته‌اند… حملاتی که گردان‌های حزب‌الله چندی پیش انجام داده‌اند شامل حمله‌ای به پایگاهی عراقی در نزدیکی کرکوک است که موجب مرگ یک شهروند آمریکایی شد.»

این مقام عالیرتبه ارتش آمریکا با بیان که این حملات موجب تضعیف توان حزب الله برای انجام حملات مشابه در آینده خواهد شد، گفت: «آمریکا و همپیماناش در ائتلاف بین المللی به حاکمیت ملی عراق کاملا احترام می‌گذارند و عراق نیرومند و مستقل را حمایت می‌کنند.»

او از ایران و گردان‌های حزب‌الله تابع ایران خواست تا به حمله به نیروی ائتلاف و آمریکا پایان داده و به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارند.

دولت عراق نیز شامگاه یکشنبه حملات هوایی آمریکا را تایید کرده و گفته :«تاکنون در نتیجه حملات هوایی آمریکا ۴ نفر کشته شده‌اند».
گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی عراق نیز وقوع این حملات را تاکید کرده و اعلام داشت:«جنگنده‌های آمریکایی پایگاه‌هایمان در غرب الانبار را بمباران کردند».

منبع:العربیه فارسی