کرونا در ایران؛ ۶۴ شهر قرمز و نارنجی و ۹۴ قربانی دیگر

سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای ۷۶۰۵ بیمار جدید و مرگ ۹۴ نفر در ارتباط با بیماری کووید ۱۹ در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

روز چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰، «سیما سادات لاری» اعلام کرد که ۹۳۶ نفر از بیماران جدید بستری شده‌اند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۲۳ هزار و ۳۱۷ نفر رسیده است.

بنا به گفته خانم لاری، ۳۸۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون ۱۲ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۸۰۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

افزایش ۲۷ درصدی شمار جان باختگان کووید ۱۹ در طی شبانه‌روز گذشته در حالی اتفاق می‌‌افتد که تا روز چهارشنبه ۴ فروردین‌ماه به‌جز ۵۱ شهر قرمز و نارنجی، تاسیسات گردشگری سایر شهرها پذیرای مسافران نوروزی بوده‌‌اند.

بنا بر گفته رییس ستاد اطلاع‌رسانی کمیته اجرایی سفرهای نوروزی استان گیلان نیز، در بازه زمانی اسفندماه تا سوم فروردین‌ماه، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به شهرهای مختلف استان‌ گیلان وارد شده‌اند.

همچنین رییس ستاد راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور نیز از افزایش۵۲ درصدی سفرهای نوروزی نسبت به سال قبل خبر داده بود.

این حجم از افزایش سفرهای نوروزی در حالیست که پیش‌تر ستاد مقابله با کرونا، ۷۲ ساعت به مسافران نوروزی فرصت داده بود که شهرهای قرمز و نارنجی را ترک کنند وگرنه جریمه خواهند شد.

آمارهای رسمی اعلام‌ شده از سوی وزارت بهداشت ایران و رنگ بندی شهرها توسط این وزارت‌خانه همواره مورد تردید بوده‌اند و کارشناسان مستقل آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار رسمی برآورد می‌کنند.

پیش از شروع تعطیلات نوروزی، یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود که مردم فریب این رنگ بندی‌ها را نخورند زیرا همه شهرهای ایران قرمز هستند.

با افزایش انتقادها نسبت به شیوه مدیریت وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا در روزهای نوروز، بالاخره در روز چهارشنبه چهارم اسفند‌ماه، وزارت بهداشت، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی را افزایش داده و به ۶۴ شهر رساند.

بنا بر اطلاعیه جدید وزارت بهداشت، ۱۷ شهر در وضعیت قرمز و ۴۷ شهر نیز در وضعیت نارنجی هستند که سفر به و از آن‌ها برای خودروهای با پلاک غیربومی ممنوع است.

همزمان با این موضوع، امروز، «حسن روحانی»، رییس جمهور در جلسه‌ کمیته‌های تخصصی ستاد کرونا گفته است: «مسافران حتی‌الامکان سفر خود را کوتاه کنند و به منزل بازگردند.»

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.