کرونا در ایران؛ مراسم فاطمیه که ممنوع «بود»، برگزار شد

در حالی که «علی خامنه‌‌ای»، رهبر رژیم ایران، مراسم ایام فاطمیه را به صورت خصوصی برگزار کرد، تصاویر مخابره شده از کوچه و خیابان‌های برخی شهرهای ایران نشان از برگزاری مراسم زنجیر و سینه‌زنی و پخش نذری دارد. ازدحام جمعیت، رعایت‌ نکردن فاصله‌گذاری فیزیکی و بی‌توجهی به سایر پروتکل‌های بهداشتی مربوط به ایام همه‌گیری کرونا، در این ویدیوها دیده می‌شوند.

در عین حال باتوجه به تعطیلی روز یکشنبه ۲۸دی۱۳۹۹، حجم سفرها به شهرهای مذهبی و از سوی دیگر به استان‌های شمالی افزایش یافته است. مسئولان استانی ورود به این شهرها را ممنوع کرده‌اند اما گزارش‌های ‌رسیده از مردم بومی، از افزایش خودروهای با پلاک غیربومی و هجوم مسافران خبر می‌دهد. از سوی دیگر خبرهایی در خصوص افزایش شمار مبتلایان در برخی استان‌ها از جمله کرمانشاه و خوزستان منتشر شده و وضعیت سه استان شمالی ایران با دارا بودن ۳۳ شهر قرمز و نارنجی همچنان بسیار نگران‌کننده است.

روز شنبه، «انوشیروان محسنی بندپی»، استاندار تهران اعلام کرد هرگونه تجمع برای ایام فاطمیه در این استان ممنوع است. با این حال روز یکشنبه حداقل سه تجمع بزرگ در میدان فاطمی، میدان شوش و میدان هفت‌تیر برگزار شد. تصاویر منتشرشده از این تجمع و حضور سخنران، مرثیه‌خوان و مداح نشان می‌دهد، این مراسم‌ها از پیش هماهنگ‌شده برگزار شده است. این تجمعات از حدود ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز شد و تا چندین ساعت ادامه داشت.

علاوه بر تهران در سایر استان‌ها نیز مراسم مشابهی برگزار شد که می‌توان به برگزاری مراسم در دو شهر «مشهد» و «قم» اشاره کرد. پیش از این «مهدی قلیان»، معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز شنبه ۷دی۱۳۹۹، گفته بود وضعیت کرونایی شهر مشهد آبی است اما این معنای مجوز برای برگزاری تجمعات و مراسم نیست.

درسایر شهرهای ایران نیز تجمع‌هایی شکل گرفت و پخش نذری که می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش شیوع ویروس کرونا باشد، در سطح گسترده برقرار بود.

در جدید اظهارنظر در خصوص واکسن کرونا، «مینو محرز»، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که هر نوع واکسن تاییدشده‌ای در هر کشوری که وجود دارد، موثر است و باید تزریق شود. او دلیل این اظهار نظر را «بالابردن سطح ایمنی دنیا» عنوان کرده است.

محرز معتقد است هیچ‌کدام از این واکسن‌ها با یکدیگر فرقی ندارند و باید بیش از ۷۰ درصد سطح تاثیرگذاری داشته باشند.

وی در خصوص واکسن ایرانی کرونا نیز توضیح داد: «فعلا تعداد تست‌های انجام‌شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص میزان تاثیرگذاری آن بدهیم، چون در حال حاضر تنها ۱۴ نفر از این واکسن تزریق کردند که باید به ۵۶ نفر برسند.»

اخیراً رهبر جمهوری اسلامی واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا را که تاثیرگذاری بیش ۹۵ درصدی داشت، ممنوع اعلام کرد.

وضعیت کرونایی شهرهای ایران

براساس آخرین آمار ارائه شده از سوی «سیما سادات لاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز یکشنبه، ۲۸دی۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۱۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شد که ۵۲۳ نفر از آن‌ها بستری شدند.

همچنین با درگذشت ۸۶ بیمار کووید۱۹، مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۸۰۳ نفر رسید.

به گفته لاری ۴۳۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

همه ۱۰ شهر قرمز ایران در استان مازندران واقع شده و شامل «آمل»، «بابل»، «تنکابن»، «جویبار»، «رامسر»، «ساری»، «سوادکوه»، «فریدونکنار»، «قائمشهر» و «نکا» است.

در استان مازندران همه چیز با سایر استان‌های ایران متفاوت است؛ مسئولان معتقد هستند «جدی نگرفتن ویروس کرونا» و «ادامه حضور در تجمعات» باعث این وضعیت نگران‌کننده در مازندران شده که شمار بیماران مبتلا حالا به یک هزار و ۴۳۵ نفر رسیده است.

نگرانی از افزایش شمار مبتلایان در خوزستان و کرمانشاه

«رضا نجاتی»، سخن‌گوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان گفته است که شمار مراجعه بیماران مبتلا به ویروس کرونا به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان افزایش یافته است. او با اشاره به اینکه این افزایش آمار طی سه روز اخیر روی داده است، گفت: «اگر این روند افزایش یابد قطعا موقعیت ناشی از تلاش مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تداوم نخواهد یافت و به دوران پیک کرونا باز می‌گردیم.»

همچنین «ولی‌الله حیاتی»، معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان با تایید این موضوع گفته است: «ورودی به بیمارستان‌های استان در حال افزایش است و شواهد نشان می‌دهد وضعیت شکننده است.»

«هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه نیز در خصوص افزایش بیماران کرونایی در این استان گفته است که در حال حاضر علائم خوبی از شیوع بیماری کرونا در استان دیده نمی‌شود، چرا که مثبت شدن تست‌های آزمایشگاهی افزایش پیدا کرده و این زنگ خطری برای استارت موج چهارم بیماری در استان است.

منبع: ایران وایر