کرونا؛ بهانه‌ای برای اخاذی و کنترل جامعه

هیچ طنابی مانند اپیدمی کرونا نمی‌توانست جمهوری اسلامی را از ته چاه بحران‌های اجتماعی و اقتصادی حداقل برای کوتاه‌مدت خارج کند. اگرچه این رژیم امنیتی در ابتدا شیوع ویروس کرونا را انکار می‌کرد؛ اما با گذشت زمان به این درک رسید که می‌توان از چالش موجود به عنوان یک فرصت برای فرار از پاسخگویی به مردم استفاده و صندوق بین‌المللی پول را به بهانه مبارزه با این ویروس سرکیسه کند.

به گزارش «شبکه آزادی» در حالی که سوءمدیریت، فساد و تحریم‌ها اقتصاد ایران را به مرز ورشکستگی کشانده است، سروکله ویروس کرونا پیدا شد تا بهانه‌ای شود برای طفره رفتن مسئولانی که تاکنون پاسخ قانع‌کننده‌ای برای مردم نداشتند؛ مردمی که حداقل طی یک دهه گذشته نه به لحاظ اقتصادی و نه از نظر سیاسی یک روز خوش ندیده‌اند و در سال جاری نیز تحت شدیدترین فشارهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی قرار داشتند.

کرونا در حالی بر اثر بی‌تدبیری و سودجویی جمهوری اسلامی پایش به کشور باز شد که ایرانی‌ها زیر بی‌سابقه‌ترین فشارهای اقتصادی له شده‌اند و ۱۴ میلیون کارگر توانایی تأمین حداقل نیازهای زندگی خود و خانواده‌هایشان را ندارند. این روزها نیز با شیوع هرچه بیشتر کرونا میلیون‌ها کارگر بیکار شده‌اند و آن‌هایی هم که سرکار هستند، به دلیل نبود امکانات و استانداردهای بهداشتی در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

یک پزشک بیماری‌های عفونی در این رابطه می‌گوید «جامعه کارگران به دلیل نداشتن قدرت خرید کافی از حیث قوای جسمی، سیستم ایمنی بدنشان به‌ شدت ضعیف و آسیب‌پذیر است.» مهسا پروری منش در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا می‌افزاید «کارگران با توجه به محیط کاری و سیستم ایمنی ضعیف بدن آن‌ها، در معرض ابتلا به کرونا هستند.»

اما اقتصاد قفل‌شده ایران حالا علاوه بر سوءمدیریت، تحریم و فساد با پدیده‌ای کشنده‌تر مواجه شده که می‌تواند صدها هزار کسب‌وکار کوچک و بزرگ را ویران کند و رشد تولید ناخالص داخلی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. اثرگذاری کووید ۱۹ یا ویروس کرونا بر اقتصاد کشور بیشتر به دلیل بستر مناسبی است که جمهوری اسلامی با تصمیم‌های غلط خود ایجاد کرده است.

با وجود گذشت یک ماه از وارد شدن کرونا به ایران، کنترل این ویروس برای رژیم هر روز سخت‌تر می‌شود. شاید همین ترس موجب شده رهبر جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۲۲ اسفند طی نامه‌ای به سردار محمدحسین باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرمان تشکیل «قرارگاه بهداشتی و درمانی» را بدهد.

علی خامنه‌ای در این نامه، شیوع کرونا را «حمله بیولوژیکی» خوانده است، حال اینکه از جمله دلایل همه‌گیری ویروس کرونا در ایران، پروازهای ماهان ایر به چین، انکار شیوع این ویروس در ایران و عدم قرنطینه کردن شهر قم به عنوان کانون کووید ۱۹ بود.

یک روز پس از فرمان خامنه‌ای، سردار باقری در مصاحبه‌ای با اعلام راه‌اندازی قرارگاه بهداشتی درمانی «امام رضا» برای مبارزه با کرونا، گفت از جمله تصمیمات گرفته‌شده در این قرارگاه این بود که «کمیته انتظامی و امنیتی ما به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها را که با تصمیم ملی اتخاذ می‌شود، انجام دهند که این کار هم در ۲۴ ساعت آینده سازمان‌دهی خواهد شد.»

به نظر می‌رسد رژیم ایران قصد دارد با امنیتی کردن فضای شهرها در ابتدا مانع خارج شدن کنترل اوضاع از چنگ خود شود و در قدم بعدی دستاویزی برای ایجاد حالت اضطراری یا حکومت‌نظامی در کشور ایجاد کند. رهبران جمهوری اسلامی در این صورت می‌توانند همه مشکلات اقتصادی و کاستی‌ها را به بهانه شیوع ویروس کرونا از صدر اولویت‌ها خارج کنند تا اهمیت آن در دیدگاه مردم از بین برود.

از دیگر مصداق‌هایی که نشان می‌دهد رژیم ایران تهدید کرونا را به چشم یک فرصت به نفع ایدئولوژی و اهداف خود نگاه می‌کند، درخواست وام پنج میلیارد دلاری بانک مرکزی از صندوق بین‌المللی پول برای مبارزه با این ویروس است. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی روز جمعه در صفحه اینستاگرامی خود اعلام کرد که یک درخواست وام پنج میلیارد دلاری به این صندوق ارسال کرده است.

اما افکار عمومی بر این نکته تأکید دارد که رژیم ایران به دلیل کمبود منابع، قصد دارد از تسهیلات صندوق بین‌المللی پول برای تجهیز و تأمین گروهای تروریستی در منطقه استفاده کند و مبارزه با ویروس کرونا صرفاً بهانه است.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم نیز با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهان «رفع تحریم‌های آمریکا» در راستای مبارزه با ویروس کرونا شده است. این در حالی است پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای مبارزه با این ویروس، رسماً از سوی وزارت امور خارجه رژیم رد شده است. بااین‌حال، برخی کشورها از جمله ژاپن کمک‌های مالی و غیرمالی چشمگیری به ایران کرده‌اند.

مجتبی احمدی