ژاپن برای از سرگیری واردات نفت ایران آماده می‌شود

صبح روز سه‌شنبه هیروشیگه سه‌کو، وزیر بازرگانی ژاپن، به خبرنگاران گفت این کشور آماده می‌شود تا واردات نفت ایران را از سر گیرد؛ ژاپن در ماه‌های گذشته از میزان واردات خود کاسته بود و در مواردی نیز خرید نفت را متوقف کرده بود.

آقای سه‌کو به خبرنگاران گفته ایالات متحده برای ارائه معافیت‌ها، به موضوع ثبات در تامین منابع انرژی و پیامدهای آن بر شرکت‌های ژاپنی توجه کرده‌است. وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنایع ژاپن در عین حال افزوده است توکیو از نزدیک با واشینگتن تبادل نظر خواهد کرد.

هیروشیگه سه‌کو می‌گوید «البته تصمیم نهایی با شرکت‌های خصوصی (در ژاپن) است، اما بر پایه تصمیم فعلی، این شرکت‌ها به احتمال زیاد آماده می‌شوند تا واردات نفت خام ایران را از سر گیرند».

آقای سه‌کو همچنین از تائید یا رد این موضوع که آیا ژاپن واردات نفت از ایران را پس از معافیت‌های ۱۸۰ روزه فعلی به صفر خواهد رساند، خودداری کرده‌است و گفته این موضوع به مذاکرات آتی بستگی دارد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۱۴ آبان ماه گفت به خاطر فشارهای آمریکا بیش از ۲۰ کشور تاکنون خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و این باعث کاهش صادرات نفتی ایران به میزان بیش از یک میلیون بشکه در روز شده است.

او در عین حال اعلام کرد که چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان به‌مدت شـش ماه از تحریم‌های نفتی ایران معاف شده‌اند.