قطع مکرر برق بازی چماق و هویج دولت با مردم/روش بی رحمانه دولت برای به حاشیه بردن فشارهای اقتصادی

▫تجربه ثابت کرده دولتهای ما، چه چپ و چه راست همواره برای فرار از فشارهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که به مردم وارد می آید راهکارهای مضحکی را انتخاب کرده اند که اتفاقا بعضا کاربرد داشته اند. این روش اما مختص یک دولت خاص نیست. همه دولتهای ده های ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ روشهای مشابهی را به کار برده و به جای جبران اشتباه سعی در پاک کردن صورت مسئله و به حاشیه بردن افکار عمومی داشته اند.

▫اینبار اما دولت بازی بی رحمانه و خطرناکی را با افکار عمومی آغاز کرده است. بازی که در نهایت هم ملت را کلافه خواهد کرد و هم به احتمال زیاد خسارات جبران ناپذیری را بر زیرساختهای انرژی وارد خواهد آورد.

▫افزایش سرسام آور قیمت دلار، سکه، ماشین و همه مایحتاج اولیه خانواده ها دولت را در گردابی فرو برده که نتیجه ی آن فشار روانی بیش از حد بر دولتمردان و رجال سیاسی و اقتصادی کشور وارد آورد. از طرفی ملت و رسانه ها مدام اسامی اخلالگران بازار ارز و سکه و ماشین و منتفع شدگان از ارز دولتی و ….. مطالبه می کردند.دولتمردان هم یا باید اسامی افرادی که خط قرمزی اطراف آنها کشیده شده بود را منتشر و یا برای پاسخ به مطالبه گری مردم راه چاره ای دیگر پیدا میکرد. فیلتر تلگرام و اینستاگرام و لغو کنسرت و ….. هم دیگر قدیمی شده و پاسخگوی این حجم از مطالبه گری افکار عمومی نبود.

▫از نظر نگارنده قطع مکرر برق در استانهای مختلف کشور ارتباطی به افزایش مصرف و عدم صرفه جویی ندارد، چرا که سال گذشته گرمای هوا از امسال بیشتر بوده و جمعیت ایران هم همان جمعیت است. هیچ اتفاق خاصی نیفتاده که تا این حد خاموشی ها را افزایش دهد.تنها دلیل منطقی که می توان برای این همه خاموشی پیدا کرد به حاشیه بردن افکار عمومی و عادی کردن تورم ۶۰ تا ۷۰ درصدی است.مردم تا به قطع مکرر برق مشغول بوده و سطح مطالباتشان تا گرفتن کمترین حق طبیعی خود پایین می آید دیگر گرانی را از یاد برده و به هیچ از پوچ قانع میشوند.

▫به هر حال یک فرد یا یک ارگان یا وزارتخانه باید سیبل مطالبات مردمی شده تا در این لوا مطالبات اصلی ملت فراموش شوند. اینبار قرعه شانس به نام وزارت نیرو و خصوصا توانیر افتاد. شرکتهای توزیع برق در استانها مجبورند بدون سوال پرسیدن دستورات مرکز را اطاعت کرده و در ساعات مقرر برق مردم را قطع کنند. نکته جالبتر اینجا است که دقیقا ساعاتی را برای قطع برق انتخاب کرده اند که مردم بیشتر کلافه شده و اصلا توان فکر کردن به اوضاع آشفته اقتصادی مملکت را نداشته باشند.

▫دولت بازی بدی را با مردم شروع کرده و بدون شک ملت این رفتار دولت را فراموش نخواهند کرد. از طرفی چه بسا در شرایط مساوی اگر یک دولت اصولگرا در راس کار بود بازی به مراتب عذاب آور تر را بر سر مردم پیاده میکرد.

▫ملت ایران باید حافظه بلند مدت خود را مرور کرده و چنین رفتارهایی را کنار هم گذاشته تا متوجه شوند که چه وقت و به چه علت افکارشان توسط دولتمردان به حاشیه رفته و سطح مطالباتشان تا گرفتن حق طبیعی خود پایین امده است.

▫هیچ کارشناس اهل فنی کمبود تولید برق یا افزایش مصرف را دلیل این خاموشی ها نمیداند. در هیچ فصلی از فصول گرم در سالهای اخیرخاموشی به این اندازه نبوده است. مصرف برق در یک امار مقایسه ای امسال و سال قبل افزایش بسیار کمی داشته و از ۵۱۶۰۰ مگاوات به ۵۱۸۵۰ مگاوات رسیده است. حال چه اتفاقی افتاده که باید مردم ما آن هم در ساعات گرم روز (برای بالا رفتن شدت کلافگی) شاهد قطع مکرر برق باشند؟

▫ملت بداند و اگاه باشد هر رفتار غیرمعمولی میتواند بازی برای به حاشیه بردن افکار آنها و پایین آوردن سطح مطالباتشان باشد. فراموش نکنید که دلار به مرز ده هزار تومان و سکه به مرز ۳ میلیون تومان رسیده و یک پراید به عنوان ارابه مرگ به ۲۵ میلیون تومان رسیده است. شفافسازی فعالیتهای اقتصادی همه نهادهای اقتصادی کشور و برخورد قاطع با زالوهای اقتصادی باید کماکان مطالبه اصلی ملت ایران باشد.

✍امین محمدی، روزنامه نگار