چهار اشتباه راهبردی ترامپ در برابر رژیم ایران

زمان زیادی به پایان دوره اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ باقی نمانده است. روز سیزدهم آبان مشخص خواهد شد که او می تواند برای چهار سال دیگر به کار خود در کاخ سفید ادامه دهد یا نه. به باور بسیاری از ناظران ترامپ تا کنون بهترین رئیس جمهوری آمریکا بوده که تمام قد مقابل جمهوری اسلامی و فعالیت‌های مخربش ایستاده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» ترامپ با همه کارهای خوبی که در چهار سال گذشته علیه رژیم ایران انجام داد، از جمله خروج از توافق هسته‌ای و اِعمال تحریم‌ها، ایرادهایی اساسی هم به او وارد است. ترامپ دستش باز بود که خیلی کارهای دیگری هم انجام دهد تا جمهوری اسلامی در تنگنای شدیدتری قرار بگیرد؛ اما شرایط به گونه ای پیش رفت که اینگونه نشد.

اولین و بزرگ‌ترین اشتباه دونالد ترامپ در برابر جمهوری اسلامی تاخیر در خروج از توافق هسته‌ای و دادن فرصت به این رژیم برای بهره بردن از مزایای این توافق بود. ترامپ با انتخاب «رکس تیلرسون» به عنوان وزیر امور خارجه و گوش دادن به حرف‌های او که اصرار بر ادامه این توافق داشت، امتیاز بزرگی را به علی خامنه‌ای داد. چه بسا اگر ترامپ بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی از برجام خارج می‌شد، اکنون کارزار فشار حداکثری به نتیجه نهایی رسیده بود.

دومین اشتباه ترامپ خروج از توافق هسته‌ای، بدون اجرایی کردن مکانیسم ماشه بود. بهتر بود آمریکا وقتی در این توافق حضور داشت، سازوکار تحریم‌های سازمان ملل متحد را فعال می‌کرد تا کشورهای اروپایی اکنون بهانه‌ای برای عدم اجماع‌سازی علیه رژیم ایران نداشته باشند. اگر «اسنپ بک» یا همان مکانیسم ماشه در زمان حضور آمریکا در توافق اجرا می‌شد، هم فشار بیشتری به جمهوری اسلامی می‌آمد هم این رژیم در جهان منزوی‌تر از اکنون بود.

سومین اشتباه ترامپ برداشتن گزینه نظامی از روی میز بود. گزینه حمله نظامی از زمان جیمی کارتر تا دوره باراک اوباما مانند شبحی ترسناک بالای سر علی خامنه‌ای و رژیمش می‌چرخید؛ اما ترامپ با حذف این گزینه از روی میز، به سپاه پاسداران و گروه‌های تروریستی نیابتی رژیم ایران جرأت داد فعالیت‌های مخرب بیشتری را در منطقه انجام دهند. وقتی ترامپ بارها تکرار کرد که علاقه‌ای به جنگ با ایران ندارد، جمهوری اسلامی هم به جای حاضر شدن سر میز مذاکره، جرأت پیدا کرد تاسیسات نفتی آرامکو عربستان و پهپاد «گلوبال هاک» آمریکا را هدف قرار دهد، کشتی‌ربایی کند، عملیات‌های خرابکارانه‌ای را علیه شش کشتی خارجی در خلیج فارس انجام دهد و به پایگاه عین‌الاسد موشک‌پراکنی کند.

اما چهارمین اشتباه ترامپ، عدم حمایت دولت او از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بود. او در این چهار سال می‌توانست با حمایت از مخالفان سرسخت و واقعی رژیم ایران، به کارزار فشار حداکثری کمک کند؛ اما وزارت امور خارجه آمریکا صراحتا عدم حمایت خود را از گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی اعلام کرد. این در حالی بود که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به جای پشتیبانی از فعالان سیاسی و مدنی ریشه‌دار، با شخصی دیدار کرد که مبارزات مردمی ایران را به بی‌راهه کشانده و تا همین چند سال پیش با تِز پوسیده «اصلاح‌طلبی» خواهان بقای آخوندها در ایران بود.

به نظر من مجموع این چهار اشتباه باعث شد جمهوری اسلامی آن‌طور که باید تحت فشار سیاسی-اقتصادی قرار نگیرد و همچنان در برابر کارزار فشار حداکثری مقاومت کند. ترامپ اگر مرتکب این چهار اشتباه راهبردی نمی‌شد، خیلی وقت پیش (شاید اواسط سال ۱۳۹۸) شاهد دلار ۳۰ هزار تومانی و امضای یک توافق جامع میان آمریکا و جمهوری اسلامی بودیم.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی