چرا به مردم رحم نمی‌کنید؟ فریادهای ساکن ده ونک / کلیپ

چرا به مردم رحم نمی‌کنید؟» فریادهای یکی از ساکنان ده ونک تهران که شهرداری درحال تخریب خانه‌هایشان است.

در این کلیپ فریادهای یکی از ساکنان محروم ده ونک تهران را مشاهده می کنید که نزدیک به ۵ ماه است که شهرداری به بهانه اینکه زمینهای این منطقه متعلق به دانشگاه الزهرا است اقدام به تخریب تدریجی خانه های این منطقه کرده است و  هیچ فریادرسی هم برای این ساکنان محروم وجود ندارد که این مرد که دیگر چاره ای نیافته اقدام به فریاد دادخواهی  در وسط خیابان کرده است.

واقعیت این است که ساکنان قدیمی ده ونک تهران بیش از ۷۰ سال است که در خانه های این محدوده زندگی می کنند.

تاریخچه ده ونک تهران:

اما در باره تاریخجه محله‌ ده ونک اینکه این محله یکی از قدیمی‌ترین محله های تهران است که در دوره قاجار، میرزا یوسف آشتیانی ملقب به میرزا یوسف خان صدراعظم مستوفی الممالک اراضی این منطقه را از ناصرالدین شاه خریداری کرد، وی و پسرش میرزا حسن مستوفی‌الممالک با اقداماتی مانند حفر چند قنات و وقف زمین هایی برای تاسیس مدرسه عالی دختران به آبادی آنجا کمک کردند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که منجر به حفظ بافت قدیمی این منطقه شده است مشکلات حقوقی اسناد مالکیت بعضی از اراضی و املاک این محله و همچنین ساخت و ساز در حریم اتوبان چمران است که بلاتکلیفی حاصل از این مشکلات منجر به عدم نوسازی و ساماندهی بافت قدیمی و فرسوده  این محله شده است.

این محله از شمال به اتوبان هاشمی، از غرب به اتوبان چمران، از جنوب به خیابان ملاصدرا و از شرق به خیابان شیخ بهایی منتهی می شود.

از ابنیه و اماکن شاخص این منطقه می‌توان به امامزاده قاضی الصابر، گورستان و بوستان باغ ایرانی اشاره کرد.