چرا باید با دخانیات مبارزه کنیم؟

به مناسبت روز جهانی مبارزه علیه مصرف دخانیات، نگاهی اجمالی به آسیب‌های ناشی از این مواد بیندازیم.

به انواع توتون و تنباکو که به هدف دود کردن «کشیدن» تولید می شود، دخانیات می‌گویند.

مصرف دخانیات در چهار گوشه دنیا امری رایج اما میزان مصرف آن در هر نطقه جغرافیایی متفاوت است.

آیا با سیگار کشیدن، پول‌مان را دود می‌کنیم؟

براساس آمار منتشر شده توسط جمعیت مبارزه با دخانیات در ایران، ۱۲ درصد افراد بالای پانزده سال به دخانیات اعتیاد دارند. یعنی بالغ بر  ۷ میلیون نفر در ایران سیگار و یا دخانیات دیگر مصرف می‌کنند.

میزان مصرف سیگار در بین افرادی که اعتیاد دارند، ۸ الی ۱۲ نخ در طول  شبانه روز است.

اگر ما میزان هزینه مادی سیگار هر فرد سیگاری را در طول یک شبانه روز، تنها دوهزار تومان درنظر بگیریم، باید بگوییم که روزانه ۱۴ میلیارد تومان از سرمایه را دود نکرده ایم بلکه به صندوق سوداگران جهانی تنباکو هدیه داده ایم.

تجارت دخانیات، تجارتی مهلک محسوب می‌شود، هر معامله‌ای که به بقای بشریت آسیب برساند و جان انسان‌ها هدف گرفته باشد را می توان تجارت مهلک نامید.

از دیدگاه شماری ازاشخاصی که در زمینه های اجتماعی، حقوق بشری، محیط زیست و حتی حقوق حیوانات فعالیت دارند، تجارت تنباکو و حمایت از این صنعت را، ظلم علیه تمام جانداران «اعم از گیاهان و جانوران» می دانند.

سیگار، بی‌سلامتی

سلامتی واژه ای که افرادی سیگاری به مرور با آن بیگانه می‌شوند. همانطور که تقریبا هرروز نوشته‌های روی پاکت های سیگار را مشاهده می‌کنید، یکی از علل اساسی شکل گیری بیماری‌های سرطانی در بدن انسان دود ناشی از دخانیات است، در واقع نه تنها فرد مصرف کننده بلکه اطرافیانی که در معرض این دود قرار میگیرند نیز احتمال ابتدا به سرطان در آنها افزایش پیدا می‌کند.

یکی از سرطان‌های شایع که افراد سیگاری به آن مبتلا می‌شوند، سرطان ریه است.

دود سیگار، در مراحل اولیه‌ی بیمارسازی اعضای بدن، به سراغ ریه می رود، ریه یکی از اعضای اصلی بدن انسان ‌است که در صورت از کار افتادن، انسان توانایی تنفس را از دست می‌دهد و بلافاصله به مرحله پایانی زندگی، یعنی مرگ می‌رسد.

علاوه بر احتمال ایجاد سرطان‌های مختلف اعم از گلو، ریه، معده، کبد و … در بدن یک فرد سیگاری، این افراد با بیماری های فراوان دیگری دست و پنجه نرم می‌کنند.

مصرف سیگار میتواند به صورت مستقیم روی سیستم قلب و عروق، معده، گوارش، دهان و دندان و … تاثیر منفی و جبران ناپذیر بگذارد.

سلامتی، بی‌سیگار

آیا ترک سیگار موجب بهبود آسیب‌های واردشده به بدن فرد سیگاری می‌شود؟

فرد سیگاری ساعاتی پس از ترک دخانیات تا چندین سال پس از آن، علائم مختلفی را در بدن خود مشاهده می‌کند که در نوشته زیر، به شاخه‌ای از آنها اشاره شده است..

– در شش ساعت نخست از ترک سیگار عملکرد قلب تغییر می کند و با آرامش و راحتی بهتری می زند و فشار به روی قلب و فشار خون آرام آرام پایین می آید.

– در روز نخست از ترک سیگار (۲۴ ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار) همه نیکوتین موجود در خون  خارج می شود ، مونوکسید کرین خون کاهش قابل ملاحظه ای می یابد و اکسیژن به بافت های بدن و قلب راحت تر می رسد. نوک انگشتان گرم تر می شود و کمتر ” گز گز” می کند.

– در هفته نخست ترک سیگار حس بویایی و چشایی به حد قابل ملاحظه ای بهتر می شود ، ریه (شُش) فرد سیگاری شروع به فرایند بازسازی می کند ؛ کیفیت خون فرد سیگاری بهتر می شود و سطح مواد آنتی اکسیدانی همچون ویتامین C در خون به نحو قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

– در ماه نخست از ترک سیگار سرفه ها و “خِر خِر” ریه ها به نحو محسوسی کاهش می یابد ، قدرت انتقال مواد مغذی از خون  به بافت های بدنی ارتقا قابل ملاحظه ای می یابد و این گونه توان سیستم ایمنی بدن فرد برای مبارزه با انواع و اقسام باکتری ها افزایش می یابد. غلظت و چسبندگی خون در رگ ها به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و گردش خون در دست ها و پاها با قوت و قدرت بیشتری نسبت به گذشته جریان می یابد.

– در شش ماه نخست از زمان ترک سیگار ریه فرد سیگاری بسیار بهتر کار می کند و خلط بسیار کمتری دارد و فرد ترک کرده احساس استرس و فشار روانی کمتری می کند.

– یک سال پس ار ترک سیگار فرد تقریبا ریه بسیار سالم تری دارد و احساس تنگی نفس نمی کند و با راحتی بیشتری نفس می کشد.

-۲  تا ۵ سال پس از ترک سیگار ریسک حملات قلبی به ویژه در مردان به شدت کاهش یافته  و با گذشت زمان این ریسک کمتر و کمتر می شود و برای زنان سیگاری ۵ سال پس از ترک سیگار ریسک ابتلا به سرطان رحم تقریبا با یک زن غیر سیگاری برابر می شود.

– ۱۰ سال پس از ترک سیگار ریسک ابتلا به سرطان ریه و بارز شدن علائم سرطان ریه در افراد سیگاری به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

و در نهایت ۱۵ سال پس از ترک سیگار ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته یک فرد ترک کرده تقریبا برابر با یک فرد غیر سیگاری است. فرد ترک کرده ریه های سالمی دارد و در بسیاری از شاخص های سلامتی تفاوت چندانی با یک فرد غیر سیگاری نمی کند.

امروز، روز جهانی مبارزه علیه مصرف دخانیات است، برای رسیدن به سلامتی و گریز از بیماری‌های مختلف و همچنین و «نه گفتن» به این تجارت کشنده، دخانیات را از زندگی خود حذف کنیم.