پیچ تند انتخابات در برابر خامنه‌ای

رهبر جمهوری اسلامی در تازه‌ترین سخنرانی خود گفته است «اگر کسی از من خوشش نمی‌آید» ولی «ایران را دوست دارد»، در انتخابات شرکت کند. علی خامنه این درخواست را پس از آن مطرح کرده است که در اعتراض‌های آبان ماه امسال ۱۵۰۰ تن کشته شدند و پس از گذشت نزدیک به سه ماه همچنان هزاران نفر در بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه به سر می‌برند.

به گزارش «شبکه آزادی» حکومت‌های خودکامه و بسته همواره از اینکه پایگاه مردمی خود را از دست بدهند در هراس به سر می‌برند. از استالین و چائوشسکو گرفته تا پینوشه و صدام همگی زمانی به هواداران خود می‌نازیدند و حمایت آن‌ها را نشانه محبوبیت و به حق بودن زشت‌ترین جنایت‌های خودشان معرفی می‌کردند؛ اما تحولات اجتماعی-سیاسی کوچک‌ترین مشروعیتی را برای آن‌ها باقی نگذاشت و زمانه با آن‌ها کاری کرد که تاریخ هیچ‌گاه از یاد نخواهد برد.

اکنون نیز رهبر جمهوری اسلامی در چنین موقعیتی قرار گرفته و ملتمسانه از طرفداران خود و حتی آن‌هایی که از او تنفر دارند، می‌خواهد در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند؛ چراکه به زعم او رأی دادن، به «حل مشکلات» و «امنیت کشور» کمک می‌کند.

علی خامنه‌ای در تازه‌ترین سخنرانی خود در حالی خواهان ارتقای امنیت کشور و حل مشکلات از طریق انتخابات مجلس شده است که در آبان ماه امسال با یک دست خط ساده مانع از رأی‌گیری بر سر طرح مجلس برای بازگشت قیمت بنزین به روال سابق شد. در واقع ولی‌فقیه در حالی از مردم توقع رأی دارد که مجلس کاملاً فرمایشی شده و با کشتار گسترده معترضان و بازداشت‌های سیاسی، امنیت را به یک شوخی تلخ تبدیل کرده است.

بااین‌حال، خامنه‌ای تلویحاً به ناکارآمدی جمهوری اسلامی نیز اقرار کرده و گفته است «در کشور مشکلات و گرفتاری‌هایی وجود دارد که برخی ناشی از تحریم‌ها، و علت برخی هم کم‌کاری‌ها است اما با وجود این مشکلات، مردم به دلیل آن‌که در انتخابات موضوع آبروی نظام و امنیت کشور در میان است، به میدان خواهند آمد.»

رهبر رژیم ایران در حالی ابراز امیدواری کرده که مردم پای صندوق‌های رأی بیایند و به رژیمش مشروعیت بدهند که میلیون‌ها نفر به کمپین «رأی بی رأی» پیوسته‌اند و بر این باورند که جمهوری اسلامی نه‌تنها قادر به حل مشکلات نیست، بلکه خودش بخش بزرگی از مشکل است.

به زعم خامنه‌ای حضور مردم پای صندوق‌های رأی حتی می‌تواند مسائل و مشکلات بین‌المللی کشور را هم حل کند؛ چراکه به گفته او در قضاوت ناظران بین‌المللی نسبت به هر کشور، مسائلی نظیر میزان حضور مردم در انتخابات و چگونگی روی کار آمدن مسئولان و نهادهایی نظیر مجلس، «تأثیرگذار» است.

در واقع این اظهارات خامنه‌ای را این‌گونه می‌توان معنی کرد که هرچه جمعیت بیشتری در انتخابات شرکت کنند، دولت‌های خارجی نیز از اشتباهات و جنایت‌های جمهوری اسلامی چشم‌پوشی خواهند کرد؛ چنانکه کشورهای اروپایی تاکنون نقض گسترده حقوق بشر در ایران را نادیده گرفته‌اند و حتی کشتار آبان ماه هم را محکوم نکردند.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنرانی خود، منتقدان به انتخابات نمایشی رژیم را «حاشیه‌ساز» و «دروغ‌گو» خواند و مدعی شد که «انتخابات در ایران جزو سالم‌ترین انتخابات در جهان» است.

ولی‌فقیه در جمهوری اسلامی در حالی مدعی سالم بودن انتخابات مجلس است که همه  انتخابات را با رأی و نظر خود مهندسی می‌کند و اشخاص نیز با نظر او تائید صلاحیت می‌شوند؛ به‌بیان‌دیگر، در سیستم بسته جمهوری اسلامی کاندیداها را شورای نگهبانی انتخاب می‌کند که اعضای آن از سوی رهبر برگزیده شده‌اند. در واقع شش نفر از فقهای این شورا به طور مستقیم توسط خامنه‌ای انتخاب می‌شوند و ۶ نفر حقوقدان را هم رئیس قوه قضائیه معرفی می‌کند؛ رئیس قوه قضائیه‌ای که خود به طور مستقیم از سوی رهبر منصوب می‌شود.

جریان انتخابات در جمهوری اسلامی به اندازه‌ای ناسالم، یک‌طرفه و ناعادلانه است که حتی خود خامنه‌ای هم در سخنرانی اخیر خود، به آن اذعان کرده و خطاب به اصلاح‌طلبان گفته است «چگونه است که انتخابات وقتی به ‌نفع شما است صحیح و متقن است اما وقتی به ‌نفع شما نیست انتخابات خراب است.»

اخیراً شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای از رد صلاحیت ۹۰ درصد نامزدهای خود در انتخابات مجلس یازدهم خبر داد و اعلام کرد که در صورت ادامه این روند برای ۲۳۰ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس نامزد ندارند. با توجه به این رد صلاحیت‌های گسترده می‌توان گفت حرف خامنه‌ای چندان هم بی‌دلیل نیست و انتخابات نمایشی مجلس به ضرر اصلاح‌طلبان تمام خواهد شد؛ انتخاباتی که بیشتر شبیه انتصابات است و تمایلات خامنه‌ای در آن حرف اول و آخر را می‌زند.

مجتبی احمدی / تلویزیون آزادی