پیامد ویروس کرونا،خطر اخراج و بیکاری بیش از چهار میلیون شاغل

معاونت اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی گزارشی درباره آثار شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران، هشدار داده که بیش از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از افراد شاغل در خطر اخراج و بیکاری هستند.

در این گزارش تأکید شده است که شیوع کرونا سبب شده تا بازار کار از هر دو سمت عرضه و تقاضا تحت تأثیر قرار گیرد و از سویی، تعطیلی و کاهش فعالیت بخش عمده صنوف منجر به اخراج و بیکاری افراد شاغل و کاهش تقاضای کار شده است.

در بخشی از این گزارش که برآوردهای آن مربوط به روزهای پایانی اسفند ۹۸ است، آمده که کسب و کارهایی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا در ایران دیده‌اند، تا پیش از شیوع این ویروس به طور مستقیم محل اشتغال چهار میلیون و ۸۳۸ هزار نفر بوده است.

این عدد معادل ۲۰ درصد از اشتغال کل در ایران را به خود اختصاص داده است و این منجر به بحران بیکاری شده و زندگی خانوارهای بسیاری را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

در گزارش معاونت اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید شده است که در مجموع ۵۴ رسته شغلی بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده‌اند و بخش خدمات با توجه به کاربر بودن و داشتن بالاترین سهم در تولید ناخالص داخلی ایران، بیشترین آسیب را متحمل شده و بخش صنعت نیز با رشد منفی مواجه است.

علی‌رغم این که روحانی وعده اختصاص یک صد میلیارد تومان برای جبران خسارت‌ها را داده است، با این حال شماری از کارشناسان و رسانه‌ها در ایران به تحقق این وعده دولت امیدوار نیستند.

روزنامه شرق در این  خصوص نوشت: «هر دو منبعی که روحانی از آن به عنوان منبع تأمین بودجه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی مقابله با پیامدهای کرونا اشاره کرد، مبهم و ناپایدار و با درجه تحقق کم است؛ مگر این که معجزه شود و این پول‌های نامرئی پیدا شوند.»

لازم به ذکر است که پیش از شیوع کرونا، دست‌کم کسر بودجه یک صد میلیارد تومانی برای سال ۹۹ برآورد شده بود. حال برداشت از صندوق توسعه ملی، عملاً به دلیل نبود موجودی به استقراض از بانک مرکزی ختم می‌شود که خود پیامدهایی چون افزایش پایه پولی و افزایش نرخ تورم را در پی خواهد داشت.