پومپئو: رژیم ایران عامل مشترک در اعتراض‌های خاورمیانه است

پومپئو: رژیم ایران عامل مشترک در اعتراض‌های خاورمیانه است / مردم ایران می‌بینند که حکومت مذهبی پول کشور را می‌رباید، آیت‌الله‌ها ده‌ها و ده‌ها میلیون دلار می‌دزدند

وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید رژیم ایران عامل مشترک در اعتراض‌های سرتاسر خاورمیانه بوده است و تظاهرکنندگان در عراق، لبنان و خود ایران مخالف رژیم روحانیون هستند.

مایک پومپئو که روز دوشنبه ۱۱ آذر در دانشگاه لوئیزویل سخنرانی می‌کرد، ضمن تاکید بر دلایل محلی گوناگون اعتراضاتی که در هفته‌های اخیر خاورمیانه و سایر مناطق را در برگرفته است، انگشت اشاره را به سوی ایران نشانه گرفت که دولت آمریکا آن را دشمن اصلی خود می‌داند.

وی گفت عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق به این دلیل استعفاء داد که «مردم این کشور خواستار آزادی بودند و نیروهای امنیتی آنها را به خاک‌وخون کشیدند. یکی از دلایل اصلی آن نفوذ ایران بود».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «همین موضوع در تظاهرات بیروت نیز اتفاق افتاده است. آنها خواهان خروج حزب‌الله و حکومت ایران به عنوان یک نیروی خشن و سرکوبگر از نظام سیاسی کشور هستند».

آقای پومپئو افزود: اعتراض‌ها در خود ایران، که عفو بین‌الملل گزارش داده است بیش از ۲۰۰ نفر در جریان آن کشته شده‌اند، نشان داد که ایرانی‌ها نیز «خسته شده‌اند».

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «مردم ایران می‌بینند که حکومت مذهبی پول کشور را می‌رباید، آیت‌الله‌ها ده‌ها و ده‌ها میلیون دلار می‌دزدند».