پول نقد برای مبارزه با کرونا یا هزینه برای فساد و ترویسم؟

شیوع ویروس کرونا بهانه‌ای شده است که بار دیگر مقامات جمهوری اسلامی به صندوق توسعه ملی دست ببرند و یک میلیارد یورو از موجودی آن را خارج کنند؛ صندوقی که قرار بود محل «ثروت‌های ماندگار برای نسل‌های آینده» باشد؛ اما به خزانه‌ای تبدیل شده که هزینه فساد و ریخت‌وپاش دستگاه ولایت‌فقیه را تأمین می‌کند.

به گزارش «شبکه آزادی» در حالی که بر اثر بی‌تدبیری و سوءمدیریت نهادهای جمهوری اسلامی ویروس کرونا سراسر کشور را درنوردیده و ده‌ها هزار تن را مبتلا کرده، برخورد مقامات رژیم با این پدیده مرگبار ساده‌انگارانه و حیرت‌انگیز است. بسیاری از کارشناسان مستقل حوزه بهداشت و درمان بر این باورند که دستگاه‌های حکومتی برای کنترل کووید۱۹ در ایران هیچ‌گونه راهبردی طراحی نکرده‌اند.

کمبود امکانات درمانی از جمله تخت‌های بیمارستانی، دستگاه ونتیلاتور (تنفس مصنوعی) و نیروی انسانی موجب افزایش شمار قربانیان کرونا شده ولی مقامات ارشد رژیم به برگزاری جلسات گپ و گفت بی‌نتیجه بسنده می‌کنند.

از سوی دیگر، جمهوری اسلامی از چالش ویروس کرونا برای خود یک فرصت مناسب ساخته است. مجموعه اقدام‌هایی که رژیم به بهانه شیوع این ویروس انجام داده همگی منتهی به بهره‌برداری مالی، کسب سود و فساد سران جمهوری اسلامی می‌شود. نخستین اقدام جمهوری اسلامی درخواست وام پنج میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول برای مبارزه با کرونا بود که این نهاد بین‌المللی همچنان پاسخی نداده است.

اقدام بعدی را حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران انجام داد که همان درخواست برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی است. روحانی هفتم فروردین اعلام کرد که از علی خامنه‌ای، رهبر رژیم درخواست برداشت این مبلغ را از صندوق توسعه ملی مطرح کرده است. خامنه‌ای سرانجام پس از ۱۱ روز با این درخواست روحانی موافقت کرد.

اقدام بعدی رژیم که بازهم بهانه‌ای جز کرونا پشت آن نیست، پرداخت یک میلیون تومان وام به ۲۳ میلیون خانوار ایرانی است. رئیس‌کل بانک مرکزی در این باره گفته است به هر خانوار یک میلیون تومان وام با تنفس چهارماهه و اقساط دو ساله پرداخت می‌شود. نکته قابل تأمل ماجرای این وام، سود ۱۲ درصدی آن است که هر خانوار باید بپردازد. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد رژیم ایران از این راه حدود سه هزار میلیارد تومان سود خواهد کرد.

به‌بیان‌دیگر، رژیم ایران در شرایط فاجعه‌بار کنونی دست به هر اقدامی به بهانه مبارزه با ویروس کرونا زده، در واقع منتهی به فساد و تحقق منافع خودش شده است. پس از شیوع ویروس کرونا در هیچ کشوری دیده نشده دولت به مردمش وام با سود ۱۲ درصد بدهد. ایرانی‌ها که از این اقدام رژیم به خشم آمده‌اند، این وام گران‌قیمت را با کمک بلاعوض سه هزار دلاری دولت آمریکا به مردمش مقایسه می‌کنند.

از سوی دیگر، مشخص نیست یک میلیارد یورویی که به بهانه مبارزه با کرونا از صندوق توسعه ملی برداشت شده، در چه محلی هزینه خواهد شد. کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند این مبلغ نه خرج بیمارستان‌ها خواهد شد نه برای میلیون‌ها کارگری که شغل خود را از دست داده‌اند. طی سال‌های گذشته آن‌قدر از منابع این صندوق خرج گروه‌های تروریستی و فساد مقامات شده که مردم اکنون نیز مطمئن‌اند این یک میلیارد یورو که معادل ریالی آن بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان است، برای حزب‌الله لبنان، حوثی‌های یمن و جنگ‌طلبی بشار اسد هزینه خواهد شد.

همین واقعیت موجب شده دولت ایالات‌متحده آمریکا با پرداخت وام پنج میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول به جمهوری اسلامی مخالف کند. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور با اشاره به اینکه آمریکا با اعطای وام به رژیم ایران مخالف است و این مخالفت را صریحاً به اطلاع صندوق رسانده، گفته است «کمک مالی صندوق بین‌المللی پول به رژیم ایران صرف مردم این کشور نخواهد شد، بلکه به جیب رهبران تهران خواهد رفت و به حمایت مالی از گروه‌های تروریستی رژیم ایران در خاورمیانه اختصاص خواهد یافت.»

درخواست جمهوری اسلامی از صندوق بین‌المللی پول برای وام پنج میلیارد دلاری و برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی به بهانه مبارزه با کرونا در حالی است که این رژیم از دریافت کمک‌های غیرنقدی آمریکا امتناع و اخیراً پزشکان بدون مرز را از ایران اخراج کرد. به باور ناظران این رفتار یکی از نشانه‌های کم‌اهمیت بودن فاجعه کرونا برای رژیم است؛ رژیمی که پول نقد را برای فعالیت‌های مخرب خود در اولویت قرار داده است.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی