پمپئو در پاسخ به ظریف: سوء مدیریت شما مسئول سیل ویرانگر است

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دولت ایران را مسئول آسیب‌های ناشی از سیل‌های ویرانگر در این کشور دانست که تاکنون باعث مرگ بیش از ۵۰ نفر شده است.

مایک بمبو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که «مدیریت نامناسب» برنامه‌ریزی شهری و عدم آمادگی برای شرایط اورژانس منجر به فاجعه شده است.

وی در پاسخ به محمد جواد ظریف که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مسئول دانسته بود، سخنان وزیر خارجه ایران را رد کرد.

پمپئو گفت که ایالات متحده با قربانیان سیل در ایران ابراز همدردی می‌کند و آماده کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان است اما تنها از طریق سازمان‌های بین‌المللی هلال احمر و صلیب سرخ آماده ارسال کمک است.

به گزارش دوشنبه شب خبرگزرای ایرنا، وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری نوشت: «سیاست فشار حداکثری ترامپ که نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و دستور دیوان بین‌المللی دادگستری است در کمک رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده از سیل بی‌سابقه، اخلال ایجاد کرده است.»

ظریف به این‌گونه ایالات متحده را مسئول اخلال در امدادرسانی قلمداد کرد و افزود: «از جمله اقلام ممنوعه هلی‌کوپترهای امداد است. این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ این تروریسم اقتصادی است.»

به گزارش خبرگزرای رسمی ایران «ایرنا»، بارش شدید باران که از ۲۶ اسفند ماه سال ۹۷ در استان مازندران واقع در شمال ایران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه‌ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به ۹ نقطه شهری و بیش از ۱۷۰ روستا در بخش‌های مختلف خسارت زد.

بر اساس این گزراش «در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از ۳۰۰ میلیمتر باران در ۳۵ ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه‌ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.»