وکیل مدافع لیزا تبیانیان: لغو حکم تبرئه توسط دیوان عالی «غیرقانونی و ناعادلانه» بود

وکیل مدافع لیزا تبیانیان می‌گوید، مقامات جمهوری اسلامی نمی‌توانند بپذیرند که دادگاهی در جمهوری اسلامی «تبلیغ بهائیت» را جرم نمی‌داند و به همین خاطر بعد از تبرئه او را محکوم کردند. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “صدای آمریکا”، مزدک اعتمادزاده، وکیل مدافع لیزا تنیانیان شهروند بهایی ساکن کرج که به تازگی برای سپری کردن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان شهید کچویی منتقل شده است، به صدای آمریکا گفت، رسیدگی به پرونده این شهروند بهایی تا مرحله دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وکیل برگزار شد و شعبه ۴ دادگاه انقلاب اسلامی کرج مرداد ماه سال ۹۷ او را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۷ ماه زندان محکوم کرد.

این وکیل دادگستری می گوید آن حکم در دی ماه همان سال توسط شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان البرز رد شد. با این حال، پس از دو سال، دیوان عالی جمهوری اسلامی با لغو حکم تبرئه خانم لیزا تبیانیان روز شنبه ۲۵ مرداد دستور به بازداشت او داد. به این ترتیب او باید برای سپری کردن محکومیتی که قبلا از آن تبرئه شده بود، به زندان کچویی منتقل شود. 

آقای اعتمادزاده به صدای آمریکا گفت، حکم تبرئه لیزا تبیانیان در حالی از سوی دیوان عالی کشور رد شده است که پیشتر رئیس شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان البرز در دادنامه صادر شده به تاریخ ۱ دی ۹۷ اعلام کرده بود که این شهروند بهایی «هیچ فعالیت تبلیغی علیه نظام انجام نداده است» و با این استدلال که «صِرف تبلیغات جهت آئین بهائیت تبلیغ علیه نظام تلقی نمی‌شود و آنچه مسلم است تبلیغ باید علیه نظام سیاسی ایران باشد و به همین جهت مطابق ماده ۵۰۰ قانون اساسا تبلیغات مذهبی آن هم به نحوی که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت آن قلمداد نگردد جرم محسوب نمی‌گردد» رای به تبرئه داده بود.

این وکیل دادگستری با اشاره به بی‌خبری از لغو حکم توسط دیوان عالی کشور در گفتگو با صدای آمریکا گفت: «هنوز معلوم نیست به چه استدلالی اعاده دادرسی صورت گرفته است. اما بر اساس ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری که در آن اعلام شده، اگر رای خلاف شرع باشد ریاست قوه قضائیه هر زمان و در هر مکان می‌تواند رسیدگی مجدد به رای قطعی داشته باشد، دیوان عالی کشور حکم داده و رای دادگاه بدوی را تایید کرده است.» به گفته آقای اعتمادزاده این کار غیرقانونی، ناعادلانه، و غیرحقوقی است. 

بر  اساس اطلاعات موجود خانم تبیانیان در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ توسط ماموران اداره اطلاعات در کرج بازداشت و اوایل فروردین ماه ۱۳۹۶ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.