وزارت خارجه آمریکا در سالگرد آبان ۹۸: رژیم ایران باقی‌مانده مشروعیت خود را از دست داد

وزارت خارجه آمریکا در سالگرد حوادث آبان سال ۹۸ در بیانیه ای از دست دادن مشروعیت رژیم جمهوری اسلامی ایران نوشت.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “رادیوفردا”، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه روز یک شنبه ۲۵ آبان‌ماه گفت: پارسال در چنین روزی مردم شجاع ایران برای یک هفته در بیش از ۲۰۰ شهر کشور به چهار دهه «مدیریت غلط رژیم فاسدی که ثروت مردمش را صرف تروریسم و سرکوب شهروندانش می‌کند» اعتراض کردند.

این بیانیه می‌گوید در حالی که مردم ایران خواهان آزادی بیان بودند، رژیم با «ایدئولوژی افراطی خشونت و وحشت» خود با آن‌ها برخورد کرد و بار دیگر «ماهیت واقعی‌اش را به نمایش گذاشت و باقی‌مانده مشروعیت خود را نیز در مقابل مردم ایران از دست داد».

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به کشته شدن ۱۵۰۰ نفر، گفته است «متاسفانه حکمرانی وحشت» رژیم جمهوری اسلامی تاکنون ادامه دارد و قوانین داخلی و بین‌المللی را در رابطه با حقوق مردم نادیده می‌گیرد: «هزاران معترض در زندان ها باقی مانده‌اند، جایی که بر اساس گزارش‌ها با شلاق، شوک الکتریکی، گرسنگی، کتک، آزار و تجاوز جنسی مواجه شده و هدف شکنجه قرار گرفته‌اند».

خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از سه مقام وزارت کشور ایران گزارش داده بود که در طول دو هفته تظاهرات آبان ۹۸ در سراسر کشور حدود هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند. این آمار شامل ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس ایران می‌شود.

اعتراضات آبان پارسال در پی اعلام تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش سه‌برابری بهای بنزین در بسیاری از شهرهای ایران روی داد، اما با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی همزمان با سرکوب‌ها، شبکه اینترنت را در کشور نیز به طور کامل قطع کردند.

این اعتراضات بلافاصله پس از آغاز متوجه کلیت حکومت ایران و رهبرانش شد و معترضان خواستار پایان دادن به نظام جمهوری اسلامی شدند.

وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود با «شیطانی» خواندن رژیم جمهوری اسلامی از جامعه جهانی خواسته است که فورا برای آزادی زندانیان سیاسی ایران با آمریکا همصدا شود.

این بیانیه می‌گوید جمهوری اسلامی با تهدید، سانسور و قطع اینترنت تلاش کرد تا سرکوب خشن اعتراضات را پنهان کند و هنوز هم از اجازه دادن به تحقیقات مستقل در رابطه با کشتار آبان‌ماه طفره می‌رود.

این گزارش می‌گوید اما آمریکا حوادث آبان را فراموش نمی‌کند و تحریم‌هایی علیه عوامل سرکوب اعتراضات وضع خواهد کرد.