وزارت بهداشت:‌ خوزستان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز است

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت جمعه، ۹ خرداد، به رسانه ها گفت در طول شبانه روز گذشته ۵۰ نفر در اثر بیماری کووید-۱۹ جان باخته‌اند.

مسئول ستاد مبارزه با ویروس کرونا در ایران تاکید کرد بعد از چندین هفته، در ۱۵ استان کشور هیچ گزارشی از فوت ناشی از کووید-۱۹ گزارش نشده و در ۵ استان هم تنها یک مورد مرگ کرونایی گزارش شده است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت تعداد مبتلایان جدید کشور که ثبت شده‌اند‌ ۲۸۱۹ نفر است. در میان آنها بیش از ۵۰۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. کیانوش جهانپور گفت:‌ «تاکنون ۱۱۴۹۳۱ نفر از بیمارانی که کووید-۱۹ آنها قطعی تشخیص داده شده بهبود یافته‌اند. قربانیان بیماری کووید-۱۹ در مجموع ۷۶۷۷ نفر گزارش می‌شود.

جهانپور تاکید کرد که وضعیت استان خوزستان از نظر گستردگی شیوع ویروس کرونا همچنان قرمز است. خراسان، آذربایجان شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان و مازندران نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت گفته است «در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزایش آمار روزانه ابتلا هستیم». 

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اجرای درست قرنطینه و رعایت محدودیت‌های وضع شده در روزهای ابتدایی شیوع کرونا باعث کاهش موارد ابتلا در استان سیستان و بلوچستان شده بود، گفت: «به نظر می‌رسد که از اردیبهشت به بعد تاب آوری عمومی برای تحمل محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی توسط مردم استان کمتر شده است و به نوعی شاهد عادی سازی بودیم».

از سوی دیگر صدیق جدیدالاسلامی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به دور جدید شیوع کرونا در این استان غربی کشور خطاب به شهروندان هشدار داده است که « کرونا به این زودی از بین نخواهد رفت و همچنان ادامه دارد لذا بهترین کار پذیرش شرایط موجود تا قطع زنجیره کامل این ویروس است».

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به خطر آغاز «موج دوم و سوم» شیوع کرونا در استان کردستان گفته است اگر «بهداشت فردی و اجتماعی» رعایت نشود باید منتظر موج‌های بعدی بیماری شد که این مسئله می‌تواند «خسارات جبران‌ناپذیر و افزایش تعداد مبتلایان» را به همراه داشته باشد.

این مقام مسئول بهداشتی در استان کردستان گفته است که روند ابتلا به کرونا در سنندج به مرز «هشدار» رسیده است.

آمار مبتلایان ثبت شده به ویروس کرونا در جهان به شش میلیون نفر نزدیک می‌شود این ویروس تاکنون جان بیش ۳۶۰ هزار نفر در جهان را گرفته است. کمتر از یک سوم قربانیان را شهروندان ایالات متحده تشکیل می‌دهند.