واکنش برخی هنرمندان به کشتار آبان ۹۸، سقوط هواپیمای اوکراین و مشکلات مردم در مراسم منتقدان و نویسندگان سینما

در مراسم سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران که شامگاه ۱۰ بهمن برگزار شد، برخی از هنرمندان درباره کشتار آبان ۹۸ و شلیک موشک ب هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران واکنش نشان دادند.

در این مراسم که برگزاری آن به دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه یک ماه به تأخیر افتاد، همایون غنی‌زاده با بیان این‌که «سکوت درباره فجایعی مثل آبان ۹۸» قباحت دارد، از هنرمندان خواست مردم را تنها نگذارند.

آقای غنی‌زاده، کارگردان فیلم «مسخره‌باز» که در این مراسم تندیس «خلاقیت و استعداد درخشان» دریافت کرد، جایزه‌اش را به پویا بختیاری، از قربانیان اعتراضات آبان‌ ۹۸، تقدیم کرد و او را «کشته راه وطن» خواند.

این کارگردان همچنین با تأکید بر این‌که «این دوران می‌گذرد و ما می‌مانیم و این جامعه»، در پایان سخنرانی کوتاه خود شعر مشهوری را از سیف فرغانی، شاعر قرون هفتم و هشتم، خواند با مطلع «هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد / هم رونق زمان شما نیز بگذرد».

حامد بهداد یکی دیگر از بزگزیدگان این مراسم در اعتراض به حوادث اخیر پرداخت.

حامد بهداد، بازیگر برگزیده مراسم، با اشاره تاریخ تولدش، ۲۶ آبان، متن پیامی را خواند که مادرش برای او فرستاده بود و از او خواسته بود عکسی یا پستی برای تولدش منتشر نکند «چرا که جوانان از گرانی و سختی روزگار جان خود را کف دست گرفتند و به خیابان‌ها ریختند.»

در سیزدهمین دوره مراسم منتقدان و نویسندگان سینما که با تغییر کلمه «جشن منتقدان» به «شب منتقدان» در هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد، نوید محمدزاده نیز با اشاره به سرنگونی پرواز ۷۵۲ گفت: «هر بلایی که سرمان می‌آورند، نمی‌دانم چه عنوانی برایش انتخاب کنم.»

در این مراسم، برگزیدگان دیگری چون حامد بهداد و نوید محمدزاده نیز سخنانی در اعتراض به حوادث اخیر ایران بیان کردند.

در اعتراضات آبان ۹۸ که دامنه آن به بیش از صد شهر ایران کشیده شد، صدها تن از معترضان با گلوله نیروهای انتظامی و امنیتی کشته شدند و بررسی‌های رادیو فردا نشان می‌دهد که دست‌کم ۸۶۰۰ نفر نیز در ۲۲ استان ایران بازداشت شدند.