واکسن‌های موجود ایران حتی “پاسخگوی نیاز کادر درمان هم نیست”

رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی با تأیید کمبود شدید واکسن وارداتی کرونا در ایران گفت، این میزان حتی نیاز واکسیناسیون مرحله اول کشوری برای اعضای کادر درمان و افراد آسیب پذیر را نیز تأمین نمی‌کند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد، واکسن‌های وارداتی موجود در ایران از سه کشور روسیه،‌ چین و هند وارد شده و میزان آن بسیار کم‌تر از نیاز کلی کشور به واکسن برای مقابله با ویروس کروناست.

طفرقندی با اشاره به این که با ورود دو محموله جدید واکسن روسی “اسپوتنیک وی” حدود ۶۰۰ هزار دوز از این واکسن وارد کشور شده گفت: «علاوه بر آن ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین هم وارد کشور شده است.»

به گفته او از واکسن‌های بهارات هم که طبق قرار، باید ۵۰۰ هزار دوز از آن وارد کشور می‌شد، فقط  به میزان ۱۲۵ هزار دوز وارد شده و خروج بقیه در حالی که آماده انتقال بود توسط دادستان هند ممنوع شد.

او با ابراز امیدواری در این باره که به‌زودی با اولین محموله واکسن دریافتی از کوواکس بتوان کادر درمان را واکسینه کرد، افزود: «به هر حال این میزان واکسن‌ پاسخگوی نیاز کادر درمان کشور هم نیست.»

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در مورد واکسن تولید داخل نیز گفت، از ابتدا روشن بود که تولید این واکسن در ماه‌های اول سال ۱۴۰۰ به نتیجه نخواهد رسید و برای کاهش آمار بستری و میزان مرگ و میر بر اثر بیماری کووید ۱۹ و در قطع زنجیره بیماری نیاز به پیش‌خرید واکسن خارجی وجود داشت.

ظفرقندی جمع‌بندی کرد: «به هر حال آنچه امروز شاهد آن هستیم این است که واکسن در پکیج‌های با تعداد ۱۰۰ هزار و۲۰۰ هزار تحویل می‌شود که حتی امکان واکسیناسیون فاز اول کشوری برای اعضای کادر درمان و افراد آسیب‌پذیر را تأمین نمی‌کند.»

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا چهارشنبه ۱۱ فروردین با اشاره به “عوارض شدید واکسن کرونای روسی” در برخی از واکسینه‌شدگان ایرانی گفت، سرعت واردات واکسن در ایران کند است و تأمین آن ذره‌ذره‌ خواهد بود.

سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن ایرانی کرونا در مورد آخرین وضعیت واکسن ایرانی “کوو ایران برکت” که در مرحله آزمایش‌های بالینی است گفت، این واکسن تا کنون عارضه‌ای نداشته اما هنوز زمان به قدر کافی نگذشته است که بتوان این واکسن را کاملا مطلوب توصیف کرد.

منبع: دویچه وله فارسی