هیات دیپلماتیک ایران برای تحقیقات کشتار مهاجران افغان در مرز ایران به کابل می رود

وزارت امور خارجه افغانستان از سفر یک تیم تحقیقاتی ایرانی برای بررسی کشتار مهاجران افغان در هریرود به کابل خبر داد.

به گزارش تلویزیون آزادی، روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۹، وزارت خارجه افغانستان در بیانیه ای از سفر هیات ایرانی برای بررسی حادثه غرق کردن مهاجران افغان در هریرود توسط مرزبانان ایرانی برای تحقیقات بیشتر به کابل خبر داد.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه افغانستان آمده است: بر اساس موافقتنامه کمیساران سرحدی ایران و افغانستان، منعقده سال ۱۳۳۵و به منظور تحقیقات همه جانبه پیرامون حادثه ۱۳ ثور ۱۳۹۹در امتداد سرحد دو کشور، هیئت عالیرتبه دیپلوماتیک ایران به کابل سفر خواهد نمود و در تحقیق روی این حادثه با جانب افغانستان همکاری و اشتراک خواهد داشت. در راس این هیئت آقای محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

ریاست این هیأت را محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران برعهده دارد.

حدود سه هفته پیش، ۵۷ مهاجر افغان که از مرز مشترک با ایران در منطقه‌ی «دهانه‌ی ذوالفقار» وارد ایران شده بودند، نیمه‌های شنبه‌شب، ۱۲ اردیبهشت، از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شدند.

ایران پس از رسانه‌ای شدن این رویداد، با نشر بیانیه‌‌ای، دخیل بودن نیروهای مرزی کشورش در کشتار مهارجان افغان را رد کرد، اما حکومت افغانستان دو هیأت جداگانه را برای بررسی آن تشکیل کرد.