هشدار آمریکا به نهادهای اروپایی در مورد تجارت غیردلاری با ایران

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، ۲۴ آبان‌ماه، گزارش داد که نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در تماسی تلفنی به کمپانی‌های اروپایی در مورد تجارت غیردلاری با ایران هشدار داده است.

برایان هوک تهدید کرد که بانک‌ها و کمپانی‌های اروپایی که برای ادامه تجارت با ایران به سازوکار ویژه اتحادیه اروپا متوسل شوند «خطر تحریم‌های تازه آمریکا» را به جان می‌خرند.

رویترز به نقل از آقای هوک نوشت: «بانک‌ها و کمپانی‌های اروپایی می‌دانند که ما در اجرای تحریم‌ها علیه این رژیم سفاک و خشن بسیار جدی هستیم.»

این هشدار شدیداللحن از طرف وزارت خارجه آمریکا تنها یک روز پس از انتشار گزارشی صادر می‌شود حاکی از این که «هیچ کشور اروپایی از ترس تحریم‌های آمریکا حاضر نیست میزبان» دفتر سازوکار ویژه اتحادیه اروپا باشد.

قبلا اروپا از اتریش خواسته بود که میزبانی این نهاد را برعهده بگیرد، اما وین این درخواست را رد کرد.

رویترز روز چهارشنبه از قول دیپلمات‌ها نوشت که اکنون قدرهای بزرگ اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان کشور کوچک لوکزامبورگ در شمال اروپا را تحت فشار قرار خواهند داد تا تن به میزبانی این نهاد بدهد.

اما پیش از آن، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود که لوکزامبورگ و بلژیک پیش از اتریش پیشنهاد میزبانی نهاد سازوکار ویژه مالی را رد کرده‌اند.

به این ترتیب هشدار تازه برایان هوک به اروپایی‌ها هم کار را برای اتحادیه اروپا سخت خواهد کرد که در تلاش است به قولش به ایران کمک کند و هم فشار جمهوری اسلامی بر این اتحادیه را افزایش خواهد داد.

این در زمانی است که در حکومت ایران هم بر بار منفی نگاه‌ها به اروپا و ضعفش در برابر آمریکا روزبه‌روز اضافه می‌شود.