هراس سپاه پاسداران از عصیانگری نسل جدید جامعه ایران

یک نشریه وابسته به سپاه پاسداران در مقاله‌ای که اخیر منتشر کرده، نسبت به سرکشی و عصیانگری نوجوانان و جوانان که آن را «نسل Z» خوانده، هشدار داده و نوشته است بی‌توجهی به این نسل، زمینه را برای تبدیل شدن بخشی از این نسل به یک «تهدید جدی علیه آینده نظامات فرهنگی و حتی سیاسی کشورها» فراهم کرده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» نسل جدید برخلاف آنچه رژیم ایران تلاش می‌کرد «مومن»، «انقلابی» و دارای «روحیه بسیجی» باشد، سرکش، معترض و خواهان تغییر پارادایم‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. تضاد فکری میان سبک زندگی نسل جوان و ایدئولوژی حکومت، حالا تبدیل به چالشی شده که اتاق فکر رژیم را به تلاطم واداشته است.

دستگاه ولایت‌فقیه در ایران که تقریباً همه بنگاه‌های تبلیغی و رسانه‌ای را در انحصار دارد و هرگونه محتوای متنی، صوتی، تصویری و گرافیکی صرفاً از کانال‌های خود عبور می‌دهد، طی چند دهه گذشته چنان در این زمینه تلاش کرده بود که حالا انتظار داشت نسل جدید مطابق انگاره‌های دگمش تربیت شده باشد؛ اما نتیجه چیزی جز تربیت همین نسلی که هفته‌نامه «صبح صادق»، وابسته به معاونت فرهنگی سپاه پاسداران نسبت به عصیانگری‌اش هشدار داده، نیست.

این هفته‌نامه در بخشی از مقاله خود با عنوان «نسل z و آینده ایران!» که دوشنبه ۱۸ اسفند منتشر شده نوشته است «امروزه هرچند در کشور ما توجهی به نقش نسل z در شکل‌دهی آینده سیاست داخلی و خارجی کشورمان نمی‌شود؛ اما بررسی برخی از کنش‌های شاخص این نسل به ویژه در فضای مجازی به خوبی نشان می‌دهد حکمرانی بر این نسل به راحتی نسل‌های قبل نخواهد بود؛ چراکه این نسل برخلاف نسل‌های قبل از خود عمدتاً طبعی معترض نسبت به وضع موجود دارند؛ به‌ گونه‌ای که حتی برخی جامعه شناسان آن‌ها را نسل پلورالیست می‌خوانند.»

بخش فرهنگی سپاه پاسداران در حالی از خطرات ناشی از سبک متفاوت زندگی و فکری جوانان دهه‌های هفتاد، هشتاد و نود خورشیدی هراس دارد که رژیم تمامیت‌خواه ایران همه امکانات را از این نسل سلب کرده و راه تنفسی برای آن‌ها نگذاشته است؛ برای مثال، امکانات رفاهی و اقتصادی را که جوانان غربی در اختیار دارند، به دلیل حکمرانی سراسر اشتباه دستگاه ولایت‌فقیه برای جوانان ایرانی آرزوهایی دست‌نیافتنی محسوب می‌شوند. جوان ایرانی نه آزادی بیان دارد و نه آزادی پوشش، جوان ایرانی از ساده‌ترین تفریح مانند شرکت در یک پارتی شبانه محروم است؛ اما سپاه و دستگاه پروپاگاندایش همچنان او را یک خطر بالقوه به شمار می‌آورد.

نشریه صبح صادق در جای دیگری از مقاله خود با اشاره تلویحی به شکست رژیم ایران در فضای مجازی، آورده است «باید پذیرفت که امروزه بخش قابل‌توجهی از جوانان و نوجوانان کشورمان در فضای مجازی ساخته و پرداخته آمریکا و دیگر کشورهای غربی که ماهیتاً مخالف انقلاب اسلامی هستند، حضور دارند؛ لذا عملاً بخش قابل توجهی از فضای تربیتی نسل z ایرانی در دست دشمن است و باید از هم‌اکنون تدبیری برای رفع و مقابله با تهدید پیش رو داشت!»

اذعان به شکست رژیم ایران در فضای مجازی و عجز این رژیم در مدیریت فضای تربیتی نوجوانان و جوانان ایرانی در حالی است که دولت و هسته سخت قدرت هرسال صدها میلیارد تومان صرف تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌کند. علاوه بر این، محمدرضا یزدی،‌ فرمانده سپاه تهران نیز روز سه‌شنبه ۲۷ آبان امسال در یک نشست خبری گفته بود ده‌ها گُردان سایبری در پایتخت فعال هستند.

به گفته یزدی، لشکر سایبری سپاه تهران متشکل از ۱۴۴ گردان سایبری است که در فضای مجازی کارهای به ادعای او «آموزشی و مهارت‌افزایی» انجام می‌دهند. فرمانده سپاه تهران مدعی شده بود که تلاش سپاه واکسینه کردن جوانان در مقابل آنچه «دروغ‌آفرینی و تردیدافکنی» خوانده، است.

اما ظاهراً در تحلیل جدید معاونت فرهنگی سپاه، واکسن‌های این نیروی نظامی روی افکار جوانان بی‌تأثیر بوده و نسل جوان به راهی که کاملاً برخلاف ایدئولوژی بسته ولایت‌فقیه کشیده شده، ادامه داده است.

تحریریه آزادی