نیویورک تایمز: در «بدترین ناآرامی‌» ۴۰سال اخیر ایران دست کم ۱۸۰ نفر کشته شدند

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از اعتراضات اخیر در ایران که با سرکوب گسترده حکومتی روبرو شده است، آمار معترضان کشته شده را دست کم ۱۸۰ نفر اعلام کرد.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه ۱۰ آذرماه در گزارشی اعتراضات اخیر ایران را «بدترین ناآرامی‌» در ایران طی ۴۰ سال گذشته توصیف کرده است که دست کم ۱۸۰ نفر در اعتراضات آبان ماه کشته شدند.

این روزنامه آمریکایی، با اشاره به گران شدن ناگهانی نرخ بنزین، نوشت که معترضان خشمگین در ۷۲ ساعت در شهرهای بزرگ و کوچک خواستار پایان دادن به جمهوری اسلامی و سقوط رهبران آن بودند.

در این گزارش آمده است که به گفته شاهدان عینی و براساس ویدئوهای منتشر شده، در بسیاری نقاط نیروهای امنیتی با آتش گشودن به روی معترضان غیرمسلح، عمدتا متشکل از مردان جوان بیکار یا کم درآمد ۱۹ تا ۲۶ ساله، به اعتراضات پاسخ دادند.

بنابر این گزارش تنها در شهر ماهشهر، شاهدان و کادر پزشکی، از کشته‌شدن ۴۰ تا ۱۰۰ معترض به‌دست نیروهای سپاه، خبر داده‌اند.

نیویورک تایمز در بخش دیگری از گزارش خود می نویسد که بنا به گفته سازمان‌های بین المللی حقوق بشری و گروه های مختلف همچنین روزنامه نگاران محلی « در مجموع بین ۱۸۰ تا ۴۵۰ نفر و احتمالا بیشتر در این اعتراضات کشته شده باشند.» همچنین این روزنامه آمار زخمی شدگان را دست کم «دو هزار نفر» و بازداشت شدگان را «هفت هزار نفر» اعلام کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که «به نظر می رسد بیشتر ناآرامی های سراسر کشور در محلات و شهرهایی متمرکز شده بود که از خانواده های کم درآمد و طبقه کارگر بوده‌اند.»