نگاهی به تحرکات نظامی در منطقه: آیا نیروهای نیابتی وابسته به حکومت ایران نابود خواهند شد؟

واشینگتن پست روز شنبه ۹ فروردین برابر با ۲۸ مارس نوشت حملات اخیر شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق علیه نظامیان آمریکا «گستاخانه‌تر» شده و پنتاگون با دستور وزیر دفاع، نحوه واکنش به آن را بررسی می‌کند.

نیویورک تایمز از تصمیم گیری پنتاگون برای نابودی نیروهای شبهه نظامی تحت امر جمهوری اسلامی در عراق گفت و روسیه نیز از تحرکات گسترده ی نظامی آمریکا در اطراف ایران را در روز جمعه اعلام کرد.

روز یکشنبه ۱۰ فروردین‌ماه پایگاه خبری «المعلومه» به نقل از منابع آگاه امنیتی گزارش داده بود که پایگاه عین الاسد تحت تدابیر شدید امنیتی شاهد فرود چند فروند هواپیمای آمریکایی بوده که ماموریت انتقال سربازان و مستشاران نظامی آمریکا را بر عهده داشتند.

در این گزارش از حرکت جنگنده های ارتش آمریکا بر فراز پایگاه «عین الاسد» اشاره شده و تحرکات این منطقه را غیر عادی خوانده بود.

رسانه های ایران اعلام کردند که این اقدام احتمال حمله به مقرهای حزب‌الله عراق را که آمریکایی ها پیشتر درباره آن هشدار داده بودند را افزایش داده است.

کتائب حزب الله عراق در لیست تحریم های ایالات متحده آمریکا قرار دارد، این گروه که زیر نظر مستقیم حکومت ایران است در هفتم اسفندماه سال گذشته خورشیدی در لیست ترور و تحریم های این کشور قرار گرفت.

احمد الحمیداوی رهبر گروه کتائب حزب الله در عراق است.

پس از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و قدرت نمایی ایران و آمریکا در منطقه تنش بین این دو کشور در ظاهر روندی نزولی پیدا کرده بود؛ گزارشی که اخیرا پنتاگون منتشر کرده از آغاز عملیات نظامی ایالات متحده، علیه گروهک های وابسته به ایران در عراق حکایت دارد.

با افزایش حملات شبه نظامیان شیعه به پایگاه های آمریکا، ایالات متحده همچنین، پدافند هوایی پاتریوت، دومین هواپیمای هسته ای ،بمب افکن های B-52 و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین مسلح را در خلیج فارس مستقر کرده است.

در همین زمینه یک مقام عراقی به رسانه ها گفته است که ارتش آمریکا به نظامیان عراقی هشدار داده که از تمامی شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی فاصله بگیرند.

این مقام عراقی گفته که نیروهای “حشدالشعبی” و “کتائب حزب الله” از ترس حملات آمریکا لباس نیروهای فدرال عراق پوشیده‌اند.

همچنین سفارت آمریکا در اسرائیل از شهروندان آمریکایی خواسته است تا فورا خاک این کشور را ترک کرده و به آمریکا بازگردند.

فعالیت جنگنده های نیروی هوایی ارتش اسرائیل IAF در جنوب لبنان و حرکات نظامی نیروهای آمریکا نشانه های جنگ علیه گروه های وابسته به ایران است.

ظاهرا اینبار آمریکا با عظمی جدی خواهان مبارزه با گروه‌های وابسته به ایران را دارد؛ مسئله‌ای که به گفته کارشناسان امور سیاسی موجب تغییر در ژئوپلوتیک منطقه خواهد شد.