نوید افکاری اعدام شد

نوید افکاری، از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد ۹۷ سحرگاه امروز شنبه ۲۲ شهریورماه ۹۹، در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. 

به گزارش تلویزیون آزادی، سحرگاه امروز شنبه ۲۲ شهریورماه ۹۹، نوید افکاری، از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد ۹۷ در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.اعدام نوید افکاری علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی نهایتا صورت گرفته است. نوید افکاری و دو برادر دیگرش در تابستان ۹۷ در رابطه با اعتراضات سراسری مرداد همان سال بازداشت و توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز مورد محاکماتی جداگانه قرار گرفته و به احکام اعدام، شلاق و زندان محکوم شدند. حکم اعدام نوید افکاری پیشتر به تائید دیوان عالی کشور نیز رسیده بود.

رئیس کل دادگستری استان فارس از اعدام نوید افکاری خبر داد. کاظم موسوی گفت: «حکم قصاص نفس نوید افکاری متهم به قتل صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد.»

به‌رغم درخواست بسیاری در ایران و جهان برای توقف اجرای حکم اعدام نوید افکاری، این ورزشکار جوان که در جریان اعتراض‌های مرداد ۱۳۹۷ شیراز بازداشت شده بود، صبح شنبه ۲۲ شهریور اعدام شد.

اتهام اصلی در پرونده نوید افکاری “قتل کارمند حراست اداره آبفای شیراز” بود، اما او گفته که اعترافاتش در مورد این قتل، “زیر فشار و شکنجه” گرفته شده است.

حسن یونسی، وکیل نوید افکاری نیز تاکید کرده است، ویدئویی که از آن به عنوان مدرک برای صدور حکم اعدام استفاده شده، یک ساعت پیش از قتل مامور “حراست” ضبط شده است و جرم افکاری را ثابت نمی‌کند.