نوید افکاری؛ اعدام یا قتل زیر مشت و لگد؟

با وجود فشارهای داخلی و خارجی برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام نوید افکاری، جمهوری اسلامی تصمیم گرفت این حکم پر ابهام را سحرگاه شنبه ۲۲ شهریور به اجرا بگذارد. اجرای عجولانه این حکم در حالی بود که خانواده نوید موفق به دیدار آخر با او نشدند و همین مسئله سبب افزایش تردیدها و حدس و گمان‌ها درباره پرونده او شده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» دستگاه قضائی جمهوری اسلامی مدعی بود که نوید افکاری «کارمند اداره آب و فاضلاب» را با ضربات چاقو به «قتل» رسانده است. این در حالی است که خبرگزاری فارس ۱۴ مرداد ۹۷ در خبری نوشته بود: «حسن ترکمان یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات غیرقانونی روزهای گذشته در شیراز که شامگاه پنج‌شنبه‌ ۱۱ مرداد توسط عوامل نفوذی استکبار درب منزل خود با ضربات چاقو به شهادت رسیده بود صبح امروز یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ در شیراز تشییع و تدفین شد.»

معلوم نیست این نیروی امنیتی چگونه در رسانه‌های حکومتی ایران تغییر سمت پیدا کرده و به «کارمند آبفا» تبدیل شده است؛ اما گفته می‌شود او یکی از نیروهای فعال در سرکوب اعتراضات تابستان ۹۷ شیراز بوده که در جریان درگیری‌ها کشته شده است.

اما رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی از جمله بخش خبری ۲۰:۳۰ صداوسیما تلاش کردند حسن ترکمان را یک کارمند دولتی جا بزنند که بر اثر «تسویه‌حساب شخصی» به دست نوید افکاری کشته شده است. نوید در یک فایل صوتی از زندان این اتهام را قاطعانه رد کرده و گفته بود زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده است.

از اوایل خرداد امسال که خانواده نوید افکاری از سکوت خود در برابر رسانه‌ها ناامید شدند، لب به اعتراض گشودند تا پرونده برادران افکاری پس از دو سال رسانه‌ای شود. نوید به اتهام «قتل» و «محاربه» به دوبار اعدام، وحید به ۵۴ سال حبس و حبیب نیز به ۲۷ سال حبس محکوم شده‌اند.

اما حکم نوید از همه پر ابهام تر است؛ زیرا در حالی به مرگ محکوم شد که دستگاه قضایی رژیم ایران نتوانست هیچ مدرک یا شواهد معتبری برای اثبات اتهام او ارائه کند. تنها مدرک دستگاه قضایی فیلم کوتاهی است که نوید در آن موبایل به دست دیده می‌شود. حسن یونسی، وکیل نوید افکاری در توئیترش نوشته بود ویدئوی دوربین مداربسته که دادگاه بر اساس آن می‌گوید نوید افکاری این قتل را انجام داده، مربوط به «یک ساعت قبل از زمان قتل» است.

بااین‌حال، حوالی ظهر شنبه ۲۲ شهریور خبر آمد که نوید «اعدام شد». این حکم در حالی اجرا شد که خانواده او از آخرین دیدار محروم شدند و خانواده حسن ترکمان نیز هنگام اجرای حکم حضور نداشتند. نوید پس از اجرای حکم اعدام شامگاه شنبه در تاریکی به خاک سپرده شد. یکی از نزدیکان او به رسانه‌ها گفته است خانواده این شهروند معترض اجازه داشتند و فقط سر نوید را ببیند که با رؤیت جسد، متوجه بینی شکسته او می‌شوند.

جلوگیری از دیدار آخر خانواده با نوید، خاک‌سپاری شبانه و عدم اجازه رؤیت کامل جسد این گمانه‌زنی را به وجود آورده است که نوید زیر شکنجه مأموران زندان به قتل رسیده است. خود نوید افکاری هم شب قبل از اعدام در یک تماس تلفنی با خانواده‌اش گفته بود شخصی به نام «خادم‌الحسینی»، رئیس گارد زندان و چند سرباز او را کتک زده‌اند.

اما هرچه بود، پرونده نوید افکاری برای جمهوری اسلامی جنبه‌ای فرا قضائی پیدا کرد و آن را فرصت مناسبی دید که چنگ و دندانی به طبقه محروم جامعه نشان دهد؛ طبقه‌ای که تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار دارد و احتمال بروز شورش و اعتراض در آن به حد بالایی رسیده است. پیام رژیم ایران به مردم با این اعدام تاریخی خیلی واضح بود: اعتراض کنید کشته می‌شوید!

اما به باور بسیاری صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، این رویداد تاریخی نقطه عطفی در مبارزات مدنی مردم ایران با جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و مخالفت‌ها با این رژیم پس از نوید، تفاوت‌های بسیاری با گذشته خواهد داشت.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی