نماینده مجلس می‌گوید بیش از ۷ هزار نفردر اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند

سید حسین نقوی‌ حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد بازداشت شدگان اعتراضات هفته گذشته در ایران حدود ۷ هزار نفر است.

بر اساس گزارش شماره روز سه‌شنبه پنجم آذر روزنامه «اعتماد»، حسین نقوی حسینی پیش از برگزاری نشست مشترک روز دوشنبه دو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و شوراها و امور داخلی کشور با مسوولان سیاسی و امنیتی، عدد و رقم بازداشتی‌های ناآرامی ایران رابیش از «هفت هزار نفر» اعلام کرد.
نقوی حسینی گفته است که نماینده اطلاعات سپاه در این جلسه اعتراضات رخ داده را «به برنامه‌ ریزی‌های صورت گرفته توسط دستگاههای ضد انقلاب» مرتبط دانسته است اما در مقابل وزارت اطلاعات گفته است با اینکه «برخی عناصر ضد انقلاب» در این اعتراضات حضور داشتند اما «ما تمامی برآوردهای خود را از یک سال قبل به وزارت کشور اعلام کردیم. بحران امنیتی را پیش بینی کرده و در این باره یک سال قبل نامه‌ای به وزارت کشور فرستاده بودیم. امروز نیز شرایط به گونه‌ای است که اغلب دستگیرشده‌ها بیکار یا دارای مشاغل کم درآمد بوده و از سواد کم برخوردار هستند.»

نماینده اطلاعات سپاه همچنین در این نشست به زمان نامناسب اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین اشاره کرده است و افزوده است که «این حوادث آخر نخواهد بود و ممکن است شاهد اتفاقات مشابه باشیم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز آماری درباره کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر اعلام نکرده‌اند.

وزیر کشور ایران به عنوان رئیس شورای امنیت کشور که مسئولیت سرکوب و قطع اینترنت را به عهده داشت، در مصاحبه سه‌شنبه خود با شبکه یک تلویزیون حکومتی ایران در این زمینه سکوت کرد.

منبع: خبرگزاری های حکومتی،رادیو فردا و یورونیوز