نقض آزادی بیان در صدا و سیما: سخنرانی مولوی عبدالحمید «سانسور» شد

شبکه استانی هامون، سخنرانی مولانا عبدالحمید از علمای برجسته اهل سنت را در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران که بصورت زنده پخش شده را قطع کرده است.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “کمپین فعالین بلوچ”، روز شنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، شبکه استانی هامون، سخنرانی مولوی عبدالحمید از علمای برجسته اهل سنت را در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران که بصورت زنده با جضور حسن روحانی؛ رئیس‌جمهور و شماری از مسئولین عالی‌رتبه کشوری و استانی در چابهار برگزار شده را قطع کرده است.

فعالان حقوق بشر قطع شدن سخنرانی این روحانی سُنّی مذهب را مصداق «سانسور» و نقض آزادی بیان دانستند.

در این سخنرانی مولوی عبدالحمید از ضعف صدا و سیما و عدم رسیدگی کافی مسئولین حکومتی انتقاد کرده است. فعالین بلوچ در صفحات ضمن واکنش نسبت به این مسئله با بیان اینکه شبکه هامون استان سیستان و بلوچستان توسط افراط‌‌گرایان اداره می‌شود، این شبکه را به «رویکردی تبعیض‌آمیز در رابطه با مسایل قومی و مذهبی مردم و ساکنان این استان» متهم کرده‌اند.

این فعالان می‌گویند «پس از آغاز سخنرانی مولوی عبدالحمید شبکه هامون پخش زنده را متوقف و بعد از اتمام سخنرانی او مجددا به پخش زنده بازگشته است.»

در خصوص سانسور در جمهوری اسلامی باید گفت که از بدو تشکیل حکومت در انقلاب ۵۷ همواره به روش های مختلف دست به سانسور زده و سازمان های بین المللی حقوق بشری همواره این موضوع را نقض آزادی بیان می‌دانند. حکومت به شکل سیستماتیک از حق آزادی بیان افرادی مانند اعضای مخالفان، روحانیون مخالف، فعالان حقوق بشر و وکلا، ممانعت کرده و پس از سرکوب اعتراضات خیابانی در دی‌ماه ۹۸ دولت به سیاست های سانسورگرایانه خود با کاهش سرعت اینترنت مانع دسترسی افراد به وب و با پخش پارازیت مانع پخش برنامه های ماهواره ای خارجی شده است.

همچنین باید گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این خصوص بخش ویژه ای ایجاد کرده است که وظیفه آن مبارزه با وبسایت ها و اکانت هایی که در صفحات اجتماعی فعالیت می‌کنند و بنا به آنچه که حکومت آن ها را «معاندین نظام» می‌داند عنوان شده است.