نخست وزیر بریتانیا:اقدامات سلیمانی به مرگ هزاران غیرنظامی انجامید،از مرگش متاسف نیستیم

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه، در تماس‌های جداگانه تلفنی با دونالد ترامپ، بر اتحاد با آمریکا تاکید کردند و همزمان بوریس جانسون گفت که اقدامات قاسم سلیمانی به مرگ هزاران غیر نظامی انجامید و از مرگش متاسف نیستیم.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در اولین موضع‌گیری خود پس از هدف قرار دادن قاسم سلیمانی از سوی آمریکا، تاکید کرد که «سلیمانی تهدیدی علیه منطقه و منافع ما بود.» نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که سلیمانی مسئول اقدامات و رفتارهای بی‌ثبات‌کننده در منطقه بود و «با توجه به اینکه اقدامات او به مرگ هزاران شهروند غیرنظامی بی‌گناه  انجامید، ما از مرگش متاسف نیستیم.»

او همچنین روز یک‌شنبه تلفنی با دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا صحبت کرد، در عین حال خواستار کاهش تنش‌ها از سوی تمامی طرف‌ها شد.همزمان کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز یک‌شنبه پانزدهم دی، تلفنی درباره وضعیت فعلی عراق و ایران گفت‌وگو و بر «اتحاد میان دو کشور آمریکا و بریتانیا» تاکید کردند.

همچنین دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز یک‌شنبه با تاکید  براینکه «آمریکا حق دفاع در برابر قاسم سلیمانی، تهدید بزرگ برای خاورمیانه را داشت»، گفت: «افزایش تنش‌ها در منطقه می‌تواند به خطری جدی تبدیل شود.»

علی خامنه‌ای جمعه گذشته و پس از آنکه مسئولان دفترش با چند ساعت تاخیر خبر کشته شدن سلیمانی را به او دادند، در پیامی گفت: «انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او آلودند.»

خبرگزاری رویترز شامگاه یک‌شنبه پانزدهم دی به نقل از یک مقام آمریکایی بدون ذکر نام خبر داد که «ایالات متحده سطحی فوری از وضعیت آماده‌باش را در نیروهای موشکی ایران شناسایی کرده است. در حال حاضر مشخص نیست که این آماده‌باش فوری ماهیت تدافعی دارد یا تهاجمی.»

مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی همچنان بر انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران از طریق «پاسخ نظامی» به آمریکا تاکید کردند و در این میان محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی سخنانی در مصلای تهران، خطاب به رییس جمهوری آمریکا از احتمال حمله به اسرائیل سخن گفت.

رضایی خطاب به ترامپ گفت: «اگر پس از انتقام ما خواستی اقدام جدیدی بکنی مطمئن باشید ما حیفا و مراکز اسرائیل را با خاک یکسان می‌کنیم تا اسرائیل از نقشه‌ها حذف و محو شود.»

همزمان مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی درباره عملیات هدف قرار دادن سلیمانی، گفت: «شاید درباره واکنش ایران مقداری بحث ایجاد شده باشد. امیدوارم ایران واکنش نشان ندهد. رییس جمهور ترامپ تصریح کرده است که در این صورت، پاسخ ما قاطع و کوبنده خواهد بود.»

ایران اینترنشنال