نابودی ۴۰ درصد جنگل‌های خاییز در آتش‌سوزی

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه ۵۰ درصد دام و ۴۰ درصد آب کشور از طریق جنگل‌های زاگرس تامین می‌شود، از نابودی ۴۰ درصدی جنگل‌های خاییز در آتش‌سوزی اخیر خبر داد.

فریبرز غیبی، رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در این‌باره گفت: «براساس آمار مسئولان منطقه، ۴۰ درصد از این ۱۰۰ هکتار آسیب دیده و در اولین فرصت خسارت‌های وارد شده برآورد خواهد شد.»

غیبی وعده داد که مناطق آسیب‌دیده امسال احیا خواهند شد.

جنگل‌های زاگرس یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی ایران به‌شمار می‌رود. فریبرز غیبی می‌گوید: «بیش از ۸۰ درصد عشایر کشور و بیش از ۵۰ درصد دام کشور در آن منطقه وجود دارد و معیشت حدود ۱,۵ میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق وابسته به جنگل‌های زاگرس است. ۴۰ درصد آب کشور نیز از آن منطقه تأمین می‌شود و این مناطق در وضعیت اجتماعی و اقتصادی ۱۱ استان زاگرس‌نشین نقش اساسی دارند و به‌طور کل یک منطقه استراتژیک برای کشور است.»

روز دوشنبه مسعود منصور، رییس سازمان جنگل‌ها،‌ از وقوع ۱۱۰ فقره آتش‌سوزی در استان‌های جنوبی و میزبان جنگل‌های زاگرس خبر داده بود. 

طی یک هفته اخیر بسیاری از مناطق جنگلی زاگرس در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان دچار آتش‌سوزی شدند.

در حالی که مقام‌های محلی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیریت بحران از مهار آتش‌سوزی‌های چندباره در این مناطق خبر می‌دهند، روز سه‌شنبه اسدالله هاشمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، از شعله‌ور شدن مجدد آتش در جنگل‌ها و مراتع خاییز خبر داد.

مسئولان محلی در چند روز اخیر بارها از کمبود امکانات لازم برای مهار آتش‌سوزی انتقاد کرده بودند. به‌دلیل دشواری عبور در منطقه خائیز، وجود بالگردهای آب‌پاش برای خاموش کردن آتش ضروری بود اما این بالگردها بسیار دیر به منطقه رسیدند.