موج دوم کرونا در ایران؛ توپ کوتاهی حکومت در زمین مردم

وقتی حسن روحانی هفدهم فروردین امسال در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا زمان بازگشایی ادارات و برخی کسب‌وکارها را از روز ۲۳ فروردین مجاز دانست، شاید فکر نمی‌کرد این ویروس رکورد بزند و روزانه تا بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر را مبتلا کند؛ دولت و مسئولان رژیم این ویروس را به قدری دست کم گرفتند که حالا بحث از «موج دوم و سوم» کرونا مطرح شده و ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت هم می‌گوید ایران تا یک سال دیگر با کرونا و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن درگیر خواهد بود؛ کارشناسان می‌گویند این تاوان بی‌تدبیری و بی‌برنامگی حکومت است اما مقامات دولتی وضعیت موجود را حاصل عدم رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم می‌داند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی گفته است اقتصاد ایران بر اثر کرونا معادل ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور خسارت دیده است. این ویروس که ماه‌هاست به جان دنیا و از جمله ایران افتاده و بیخیال ماجرا هم نمی‌شود، از همان ابتدای کار در بین مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای دست کم گرفته شد و حالا کشور می‌رود تا با مرحله جدیدی از این بیماری دست‌وپنجه نرم کند و خسارت‌های گسترده‌تر از آنچه وزیر اقتصاد گفته، به بار بیاورد.

برخی می‌گویند حکومت به این دلیل محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی را متوقف کرد تا مجبور نشود معیشت مردم را تأمین کند و کمک‌های مالی بیشتری را به بخش‌های اقتصادی تخصیص دهد؛ چه‌بسا بسیاری از مردم کوچه و بازار که با این ویروس مهلک دست به گریبان‌اند و اقتصادشان ضربه خورده، کشورهای اروپایی و آمریکا را مثال می‌زنند که چگونه به مردم خود کمک‌های مالی و غذایی ارائه می‌کنند.

اگرچه رژیم ایران و رسانه‌هایش یک کمپین بزرگ تشکیل داده‌اند تا توپ افزایش شیوع کرونا را به زمین مردم بیندازند و از زیر بار مسئولیت فرار کنند؛ اما کارشناسان می‌گویند مردم زمانی قادر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند که برخی زمینه‌ها فراهم باشد و دولت نیازهای حداقلی مردم را فراهم کند.

امید رحیمی، کارشناس بهداشت محیط به رسانه‌های حکومتی ایران گفته است «در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که اکنون تا حدودی موفق به کنترل ویروس شده‌اند و حداقل اجازه شیوع بیشتر را نداده‌اند، مواردی را در برنامه خود قرار دادند که دولت ایران به آن کاملاً بی‌توجه بوده است.»

این کارشناس با تأکید بر اهمیت استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع کرونا، می‌افزاید «توزیع ماسک رایگان یا ارزان‌قیمت میان مردم، نخستین وظیفه دولت است که از ابتدا تاکنون چنین چیزی در ایران دیده نشده است؛ کما اینکه مردم یا ماسکی در داروخانه‌ها پیدا نمی‌کنند یا با قیمت‌های نجومی باید این وسیله بهداشتی را تهیه کنند.»

ناتوانی‌های حکومت در تأمین پیش‌نیازهای مبارزه با کرونا در حالی همچنان ادامه دارد که این ویروس شوم روز ۱۵ خرداد امسال آمار روزانه مبتلایان را شکست و رقم سه هزار ۵۷۴ نفر را به ثبت رساند. در برخی روزهای اخیر نیز تعداد فوتی‌ها سه‌رقمی شد تا روحانی به خودش بیاید و به مردم هشدار «بازگشت محدودیت‌ها» را بدهد؛ هرچند که او روز پنجشنبه ۲۹ خرداد بار دیگر مدعی «کنترل ویروس کرونا» در ایران شد و آن را یک «دستاورد بزرگ» خواند.

هم‌زمان ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت اظهاراتی را مطرح کرده که خلاف ادعای روحانی است. او با اشاره به اینکه ایران تا یک سال دیگر با کرونا و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن درگیر خواهد بود، از «روند صعودی آمار ابتلا به کرونا در ۱۰ استان» خبر داده است؛ استان‌هایی که به گفته او در دوره اسفند و فروردین مشکل چندانی نداشتند و چرخش ویروس در آن‌ها قابل‌توجه نبود؛ برای مثال کردستان، قزوین، اراک و خوزستان.

حریرچی مقصر افزایش شیوع کرونا را هم مردم معرفی کرده و مدعی شده است که موج کرونا در استان‌هایی که روند صعودی دارند و رسیدن به قله ناشی از «رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی» و «برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی» است.

هرچه هست، کرونا تا روز پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ افزون بر ۱۹۷ هزار نفر را مبتلا کرده و بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ نفر را به کام مرگ کشانده است. هر روز به این اعداد اضافه می‌شود؛ ولی این‌ها صرفاً عدد و رقم نیستند، بلکه جان‌هایی‌اند که هرکدام برای خودشان آرزوهایی در سر داشتند و هرگز گمان نمی‌کردند روزی قربانی مستقیم سیاست‌گذاری‌های اشتباه جمهوری اسلامی شوند.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی