مهرداد گریوانی، فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد

 مهرداد گریوانی، فعال مدنی ساکن تهران و محبوس در زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از حقوق بشر در ایران، عصر امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، مهرداد گریوانی، فعال مدنی محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. این فعال مدنی در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹ به همراه ماهان جلال دوست، دیگر فعال مدنی ساکن تهران بازداشت شده بود.

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر  گفت: “اتهام مهرداد مهرداد گریوانی در مراحل بازجوئی و بازپرسی « فعالیت تبلیغی علیه نظام » عنوان شده و این فعال مدنی عصر امروز با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال از زندان اوین آزاد شد و باید در انتظار احضاریه دادرسی باشد.”

لازم به ذکر است، مهرداد گریوانی، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، به همراه ماهان جلال دوست، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران سپس به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

همچنین ماهان جلال دوست که پیشتر به همراه مهرداد گریوانی بازداشت شده بود در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

مهرداد گریوانی، همچنین در پرونده دیگر هم در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، از بابت اتهامات اجتماع و تبانی جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی، ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی، رسانه و مطبوعات، و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. از نتیجه حکم دادگاه تجدیدنظر این فعال مدنی اطلاعی در دسترس نیست.

گریوانی همچنین، در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸, با توجه به احضاریه ای که از قبل به دستش رسیده بود برای حضور در جلسه دادرسی بر پرونده مفتوحه اش به تاریخ رسیدگی ۱ مردادماه ۱۳۹۸، از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی احضار شده بود.

این فعال مدنی پیشتر به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، احضار شده بود که پس از بررسی و صدور کیفرخواست، پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

مهرداد گریوانی، در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ در صفحه توییتر خود و پس از حضورش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از اتهام “اجتماع و تبانی جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور” خبر داده بود.

رسانه‌های وابسته به سپاه، در دی‌ماه ۱۳۹۵ با انتشار خبری در رابطه با “مهرداد گریوانی”، عنوان کرده بودند که این فعال مدنی با برخی رسانه‌ها همکاری داشته است.

هر چند این فعال مدنی و دانشجویی، چندی بعد با صدور تکذیبیه‌ای عنوان کرد: “با هیچ رسانه‌ای همکاری ندارد”، اما بازداشت این دانشجوی اهل قم در دستور کار نیروهای امنیتی سپاه قرار گرفت و در ۷ بهمن ۱۳۹۵ از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ به بند ۲۴۰ زندان اوین انتقال یافت و علیرغم وضعیت نامناسب جسمی مهرداد گریوانی در بند ۲۴۰ زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری می‌شد و روحیه‌اش به شدت ضعیف شده بود. شدت فشارهای وارده روحی بر این فعال مدنی به حدی بود که وی دچار بیماری فراموشی شده بود و حتی بعضی اسامی را کاملا فراموش کرده بود.