منشور؛ ارزیابی پرونده حقوق بشر در ایران – قسمت ششم

در هفته گذشته، ۸ مارس، روز جهانی زن را داشتیم . در همه جای جهان ویژه برنامه های متنوعی برگزار میشود واین روز را، روز زنان تحول خواه و برابری طلب می نامند.

هشت مارس برای زنانی که خواستار حقوق انسانی و برابر هستند و با تبعیض و تفکیک جنسیتی مخالف اند و خواهان جهانی عاری از خشونت و نابرابری اند، روز مهم وتاریخی است .

به همین مناسبت در برنامه این هفته، از بخشی از پیام های زنان ومادران دادخواه به مناسبت این روز گفتیم .

در بخش میانی برنامه پای صحبت های شاپرک شجری زاده، عضو کارگروه زنان وبرابری جنسیتیِ شورای مدیریت گذار و از مخالفان حجاب اجباری و فعال زنان نشستیم .

با او در مورد هشتم مارس وتبعیض در مورد زنان ایران و حجاب اجباری صحبت کردیم.

گزارشات مهم این هفته به صورت خلاصه به این قرار بود:
به عنوان خبر خوب برای خانواده جانبخشان آبان ۹۸ : دادگاه بین المللی مردمی در لاهه ۳۹ مقام جمهوری اسلامی را به جنایت علیه بشریت در کشتار آبان ۹۸ متهم کرد.

در این هفته نسرین ستوده از زندان قرچک به دبیر کل سازمان ملل متحد نامه ای نوشته بود و درمورد اعدام اتنیک های قومی و اقلیت های مذهبی و اعدام زهرا اسماعیلی اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین دلنوشته ای داشتیم از شکوفه آذرماسوله به مناسبت ۸ مارس که به هم بندیهای سابق خود و زنان زندانی سیاسی تقدیم نموده بود.

برنامه با اطلاع رسانی در مورد وضعیت وخیم جسمانی محمد نوری زاد در زندان، پیام هاشم خواستار و گزارش محمود بهشتی لنگرودی از وضعیت وخیم و نگران کننده محمد نوری زاد ادامه پیدا کرد.

و در انتهای برنامه به نامه های هشت زن زندانی سیاسی – عقیدتی در محکومیت کشته شدن زنده یاد #بهنام_محجوبی​ از دراویش گنابادی و همچنین نامه ی مشترک #آرش_صادقی​ و #سهیل_عربی​ در مورد یکی از زندانیان گمنام آبان ۹۸ به نام #سیامک_مقیمی​ و لزوم اطلاع رسانی در مورد زندانیان سیاسی گمنام سخن گفتیم .

بیینده ی این قسمت از برنامه منشور باشید.