«منبع انتقال کرونا در ایران هنوز مشخص نیست»، شناسایی مورد مشکوک در مترو شوش

یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که برادر خود را در قم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده است از تلاش مقام‌های بیمارستانی برای «خاموش نگاه داشتن» موارد این بیماری انتقاد کرد و از مرگ «ده‌ها» نفر در قم با علائمی مشابه وی خبر داد.

از سوی دیگر کیانوش جهانپور، یک مقام وزارت بهداشت ایران، گفت: «هنوز به طور دقیق منبع سرایت و انتقال بیماری در کشور مشخص نشده است.»

محمد مولایی، عضو شورا، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رکنا گفت در طول یک‌ هفته‌ای که برادرش با حال نامناسب در بیمارستان بستری بود، از وی نمونه‌برداری کرونا نشد و تنها در روز آخر، با «اصرار» این پزشک این کار انجام شده و پاسخ آن نیز مثبت بوده است.

به گفته وی، خودداری مقام‌های بیمارستانی در قم از نمونه‌برداری کرونا در حالی بوده که «ده‌ها نفر با این علائم در قم فوت کرده‌اند و علت را پنومونی [ذات‌الریه] و عفونت ریه اعلام کرده‌اند».

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران اضافه کرد این در حالی است که علت مرگ آنها «واقعا مشخص نیست پنومونی بوده، آنفلوآنزا بوده یا کرونا.»

آقای مولایی تاکید کرد که برادر ۶۰ ساله‌اش «هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته، هیچ سفری هم به هیچ جایی نداشته و در کوچه و بازار دچار کرونا شده است.»

اظهارات وی پس از تائید نتایج مثبت نمونه‌برداری کرونا از دو شهروند ساکن قم و اندکی بعد، اعلام خبر جان‌ باختن آنها منتشر شده است.

اما این خبرها در شرایطی اعلام می‌شود که چند مقام‌ وزارت بهداشت به‌ویژه در یک هفته گذشته بارها هرگونه ابتلا به ویروس کرونا در ایران را به شدت انکار کرده بودند.

روز پنج‌شنبه، اول اسفند، نیز خبرهای متعددی از شهرهای مختلف ایران درباره مشاهده موارد مشکوک به ویروس کرونا منتشر شد.

فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه، گفت: «یک مورد مشکوک در ایستگاه مترو شوش مشاهده شد که بلافاصله اورژانس مراجعه و مسافر را به بیمارستان منتقل کرد و نظافت ایستگاه هم انجام شد. البته در خصوص مشکوک بودن به قطعیت نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد.»

به گفته آقای جهانپور، با دستور وزیر بهداشت، مرخصی تمامی روسا و معاونان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور تا اطلاع ثانوی لغو و مقرر شده که تمامی ماموریت‌های خارج از کشور نیز از دستور کار خارج شود.

وی پیشنهاد کرده رفت و آمد به اماکن زیارتی در قم تا اطلاع ثانوی محدود شود و اردوهای سیاحتی و زیارتی دانشجویی و دانش‌آموزی و همه سمینارها و همایش‌ها در شهر قم تا اطلاع ثانوی لغو شود.