ممانعت از ادامه تحصیل ادیب ولی، دانش آموز بهائی ساکن کرج

ادیب ولی دانش آموز بهائی ۱۵ ساله ساکن کرج به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی از ادامه تحصیل منع شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “حقوق بشر در ایران”، امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, مسئولان دبیرستان البرز کرج از ثبت نام ادیب ولی دانش آموز ۱۵ ساله بهائی ساکن این شهر به دلیل اعتقاد وی به دیانت بهایی ممانعت کردند. ممانعت از تحصیل این شهروند بهائی در حالی صورت گرفته که او در ریزنمرات خود معدل بسیار بالا و نمرات خوبی دارد.

براساس این گزارش, ادیب ولی, امروز طی تماس دریافتی از سوی مدیر مدرسه از محرومیت خود از ادامه تحصیل در مجموعه مدارس سلام در کرج به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی مطلع شد. این دانش آموز بهائی در کلاس اول دبیرستان با معدل ۱۹/۸۲ و با کسب رتبه اول سال تحصیلی را به اتمام رساند اما به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی با توجه به فرم های ثبت نامی که از قبل پر کرده بود مسئولان مدرسه متوجه مسائل اعتقادی این نوجوان بهائی شده و مانع ثبت نام و ادامه تحصیل این شهروند بهائی در کلاس دهم شدند.

ادیب ولی از جمله دانش آموزان با ضریب هوشی بسیار بالا است که پیش از این با کسب مقام سوم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعنوان پژوهشگر نوجوان شناخته شد و در هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک فیرا در لیگ ایده و خلاقیت « با موضوع مدیریت بحران آب و آلودگی هوا » توانست به مقام ارزنده ای دست پیدا کند.

محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در حالی همچنان ادامه دارد که اخیرا, وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت از  تحصیل دانش آموزانی خبر داد که از  پیرو ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند. این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش واکنش جامعه جهانی بهائی، بسیاری از شهروندان، دانش آموزان بهائی و محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس را به همراه داشت.

همچنین پیام ولی, پدر این نوجوان بهائی از بیش از ۱۰ سال پیش محل کسبش به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی توسط ارگانهای دولتی و انتظامی تعطیل شد و کماکان محل کسب این شهروند بهائی پس از گذشت بیش از یک دهه  و پیگیریهای مستمر از سوی این شهروند بهائی برای بازگشائی محل کسب خود به جایی نرسید.