مقصود فضلی چیمن زمین از زندان تبریز آزاد شد

مقصود فضلی چیمن زمین، فعال مدنی تُرک، روز گذشته از زندان تبریز با تامین وثیقه آزاد شد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی”، مقصود فضلی چیمن زمین فعال مدنی تُرک، روز پنج‌شنبه ۹ مرداد با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

اتهام این فعال مدنی در مرحله مقدماتی دادرسی «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» عنوان شده است.

آقای چیمن زمین اواخر تیرماه امسال به همراه برخی از فعالان مدنی مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز بازداشت شده بود.

طی روزهای ۱۲ و ۱۳ ژوئیه مجموعا چهار سرباز جمهوری آذربایجان توسط ارتش ارمنستان در گلوله‌باران مرزی نزدیک منطقه تاووش کشته شدند؛ همچنین در این درگیری‌ها، دو سرباز ارمنستان و پنج سرباز آذربایجانی دیگر نیز زخمی شدند.

به دنبال این موضوع، فعالان ترک در ایران روز پنجشنبه ۲۶تیر ۱۳۹۹ این اقدام ارتش ارمنستان را به «تجاوز به خاک جمهوری آذربایجان» عنوان کردند و فراخوانی برای حضور ترک های ایران در محکومیت این اقدام حکومت ارمنستان صادر کردند.

ترک‌های آذربایجانی با برپایی تجمعات اعتراضی در شهرهای بزرگ ایران از جمله در تبریز، اورمیه، اردبیل، زنجان، مراغه، خوی، نقده و تهران با حمایت از جمهوری آذربایجان، این اقدام نیروهای ارمنستان را محکوم کردند، به دنبال گسترش این اعتراضات، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شماری از معترضان را بازداشت کردند.