معین محمدی، شهروند بهائی جهت تحمل حبس احضار شد

معین محمدی، شهروند بهائی اهل یزد طی احضاریه ای جهت تحمل دوران محکومیت خود به واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب یزد احضار شد. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از هرانا، روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، معین محمدی، شهروند بهائی اهل یزد جهت تحمل دوران محکومیت خود به واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب یزد احضار شد.

بر اساس این ابلاغیه که در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه توسط شعبه اول اجرای احکام دادگاه انقلاب شهرستان یزد صادر و به وی ابلاغ شده است، از آقای محمدی خواسته شده تا ظرف مدت ۱۰ روز جهت اجرای حکم حبس در این شعبه حاضر شود.
معین محمدی اوایل فروردین‌ماه ۹۸ توسط دادگاه انقلاب یزد از بابت اتهام “عضویت در گروه های مخالف نظام به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی نهایتا تیرماه همان سال توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد از اتهام “عضویت در گروه های مخالف نظام” تبرئه و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال تحمل کیفر در سطح شهر یزد و در مسیر محل کار خود در شهرک صنعتی این شهر تحت نظارت سامانه الکترونیکی (دستبند یا پابند الکترونیکی) محکوم و در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۹۹ با اعمال ۱۰ روز مرخصی پایان حبس، آزاد شد.
او علیرغم سپری کردن ۱ سال تحت نظارت پابند الکترونیکی در محدوده این شهرستان، با اعتراض دادستان از بابت همین پرونده، پس از بررسی مجدد و اعاده دادرسی در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور، در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد به ریاست قاضی امیرحسین قره قانی از بابت اتهام “عضویت در گروه‌های مخالف نظام” به ۳۱ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام” به ۷ ماه و ۱۶ روز حبس، مجموعا به ۳ سال، ۳ ماه و ۲ روز حبس تعزیری محکوم شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۳۱ ماه ۱۶ روز حبس برای وی قابل اجرا بود که با کسر ۱ سال محکومیت سپری شده، ۱۹ ماه و ۱۶ روز زندان قابل اجرا است.
آقای محمدی در تاریخ ۱۹ دی‌ماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در یزد بازداشت شد. خانواده آقای محمدی زمانی که متوجه شدند وی به محل کارش نرسیده است پیگیر موضوع شده و پس از چند ساعت متوجه بازداشت او شده بودند. گفتنی است پیش از بازداشت وی نیروهای امنیتی به منزل او رفته و علاوه بر تفتیش منزل ایشان منزل پدر آقای محمدی را نیز تفتیش کردند؛ در صورتی که حکم بازرسی منزل تنها مربوط به منزل خود معین محمدی بوده است. مامورین پس از تفتیش کامل منازل، موبایل‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تعدادی از کتب و وسایل شخصی را نیز با خود برده بودند.

وی نهایتا در تاریخ ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه از زندان یزد آزاد شد.