مرکز هماهنگی شبکه پدافند ایران مجوز پرواز هواپیمای اوکراینی را صادر کرده بود

به‌رغم اخذ مجوز پرواز هواپیمای اوکراینی از مرکز هماهنگی پدافند هوایی نظامی، این هواپیما هدف حمله موشکی قرار گرفته است. سازمان هواپیمایی گزارشی لحظه به لحظه از زمان دریافت مجوز پرواز تا حمله موشکی سپاه منتشر کرده است.

سازمان هواپیمایی ایران در سومین گزارش خود، اطلاعات بیشتری درباره حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی منتشر کرده است.

در این گزارش ۱۷ صفحه‌ای، حمله موشکی پدافند هوایی سپاه به این هواپیمای مسافربری “سانحه” و همچون گزارش‌های پیشین ناشی از “خطای پررنگ انسانی” اعلام شده است.

در این گزارش اعلام شده است که سامانه‌های دفاع هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری پرواز ۷۵۲ اوکراین-اینترنشنال را به عنوان “تهدید” شناسایی کرده و با پرتاب دو موشک آن را هدف قرار داده است.

در این گزارش همچنین اعلام شده است که یکی از مسافران این هواپیما «باردار بوده و سن جنین فوت شده در این سانحه ۷ ماه بوده است که مطابق قوانین حاکم در ایران، جنین فوت شده نیز یک انسان کامل محسوب می‌شود و در رسیدگی‌های قضایی تعداد متوفیان ۱۷۷ نفر در نظر گرفته شده است.»

در گزارش منتشر شده از سوی سازمان هواپیمایی ایران درباره علت تحقیقات آمده است که هدف از بررسی “سانحه” هواپیمای اوکراینی «شناسایی مقصر، سرزنش عوامل آن و یا احقاق حقوق از دست رفته» نبوده است.

این گزارش اعلام کرده است که این تحقیقات برای شناسایی “ریشه‌های این اتفاق” صورت می‌گیرد. در این گزارش همچنین آمده است که بررسی جزئیات “سانحه” ممکن است برای بازماندگان دلخراش و ناراحت کننده باشد، اما به‌رغم آن هدف از تهیه این گزارش تحلیل و بررسی عواطف بازماندگان نیست.

بر اساس گزارش سازمان هواپیمایی ایران، از زمان اخذ مجوز پرواز تا زمان حمله موشکی سپاه به این هواپیما شش دقیقه طول کشیده است.

سحر همان روز چهارشنبه ۱۸ دی، پدافند هوایی نظامی به بخش غیر نظامی مرکز کنترل فضای ایران اطلاع می‌دهد که هیچ پرواز بدون دریافت مجوز پدافند هوایی نظامی اجازه بلند شدن از هیچ فرودگاهی را ندارد.

در همین رابطه، مرکز کنترل فضای کشور درخواست پرواز هواپیمای اوکراینی را به اطلاع پدافند هوایی نظامی می‌رساند. پس از تماس با شبکه پدافند هوایی نظامی، ساعت شش و ده دقیقه و ۲۰ ثانیه صبح همان روز، هواپیمای اوکراینی از برج مراقبت فرودگاه اجازه پرواز می‌گیرد  و به سمت کریدور پرواز حرکت می‌کند.

گزارش سازمان هواپیمایی در ادامه خود می‌افزاید که به محض اوج گرفتن هواپیما، «سامانه دفاع هوایی تهران پس از جابه‌جایی سامانه فرایند تنظیم مجدد این سامانه در اثر خطای انسانی به سمت شمال سیستم فراموش می‌شود.»

همین گزارش از خطایی ۱۰۷ درجه‌ای سخن گفته که تصمیم کاربر سامانه دفاع هوایی را مبنی بر شلیک موشک در پی دارد.

هواپیمای اوکراینی پس از اصابت موشک دوم دچار حریق شده و در یک زمین‌بازی در شاهدشهر سقوط می‌کند. در ادامه این گزارش آمده است: «با برخورد هواپیما با زمین، انفجاری رخ می‌دهد و هواپیما در مسیری که به سمت فرودگاه قرار داشته در چند مرحله دیگر به زمین برخورد می‌کند. لذا قطعات هواپیما، اموال و اشیا جانباختگان و بقایای پیکر مسافران در ناحیه گسترده‌ای در یک منطقه مسکونی پارک تفریحی و باغات و اراضی کشاورزی اطراف آن منتشر می‌شود.»

منبع: دویچه وله