مردم آماده گرفتن انتقام ۱۵۰۰ کشته اعتراض‌های آبان

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه دوم دی‌ماه ۹۸ به نقل سه مقام وزارت کشور ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی در اعتراض‌های آبان ۱۵۰۰ نفر را کشته است. این گزارش بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت و منجر به واکنش مقامات رژیم شد.

به گزارش «شبکه آزادی» در حالی که آمار و ارقام رسمی از تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه در دست نبود و عفو بین‌الملل نیز از رقمی حدود ۳۰۰ کشته خبر داده بود، خبرگزاری رویترز گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد تعداد قربانیان اعتراض‌های مردمی اخیر به ۱۵۰۰ تن می‌رسد.

این خبرگزاری در این گزارش نوشته است علی خامنه‌ای که چند روز پس از آغاز اعتراضات آبان «بی‌قرار شده بود» با جمع ‌کردن مقامات ارشد امنیتی و دولتی خود، دستور داد «هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آن انجام دهید.»

اما علیرضا ظریفیان یگانه، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای امنیت ملی گزارش خبرگزاری رویترز درباره آمار کشته‌شدگان را رد و ادعا کرده است که «خبرگزاری رویترز سابقه‌ درازی در تبدیل شدن به اتاق فرمان عملیات روانی انگلیس و آمریکا علیه ایران دارد.»

کشتاری که در اعتراض‌های آبان ماه رخ داد، پس از اعدام‌های فله‌ای در تابستان ۱۳۶۷ بی‌سابقه است. فعالان حقوق بشر خواهان آزادی بازداشت‌شدگان و انجام تحقیقات مستقل درباره جزئیات حوادث اخیر در ایران شده‌اند.

همچنین شاهزاده رضا پهلوی در شبکه اجتماعی توئیتر خطاب به اعضای اتحادیه اروپا و شورای امنیت نوشت «این رژیم ۱۵۰۰ تن ایرانی را طی روزهای اندکی در خیابان‌ها کشت. به جای گدایی مذاکره و تجارت با نظامی که مرتکب جنایت کشتار جمعی شده، باید پرونده آن را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع داد. به مردم ایران کمک کنید تا خامنه‌ای به عدالت سپرده شود.»

ناظران می‌گویند که رقم کشته‌شدگان، تعداد بازداشتی‌ها و سرکوب اعتراض‌های آبان به ‌قدری شوک‌آور است که موجب خشم عمیق مردم شده و احتمال اینکه این خشم بار دیگر به خیابان‌ها آورده شود، بسیار زیاد است.

رژیم ایران می‌کوشد با ارعاب و پیشنهاد پرداخت پول به خانواده‌های کشته‌شدگان، آن‌ها را از رسانه‌ای کردن اتفاقات پیش‌آمده منصرف کنند؛ اما برخی از این خانواده‌ها سکوت خود را شکسته‌اند و رسماً در مقابل وحشت‌آفرینی جمهوری اسلامی ایستاده‌اند.

خانواده پویا بختیاری، از قربانیان اعتراض‌های آبان ۹۸، به دلیل مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور و همچنین قصد برگزاری مراسم چهلم فرزند خود، شامگاه دوشنبه دوم دی‌ماه از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

در حالی که جمهوری اسلامی برای کنترل اوضاع ناآرام کشور همچنان هیچ استراتژی‌ای جز ایجاد ترس و وحشت ندارد، بسیاری از مبارزان و مردم کوچه و بازار مصمم‌تر از گذشته خواهان رویارویی با این رژیم هستند.

بر اساس بیانیه‌هایی که نیروهای اپوزیسیون در فضای مجازی منتشر کرده‌اند، قرار است روز پنجشنبه ۵ دی هم‌زمان با مراسم چهلمین روز کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر، مردم سراسر کشور بار دیگر برای مخالفت با جمهوری اسلامی به خیابان‌ها بیایند.

گزارش‌ها حاکی از این است که از روز سه‌شنبه نیروهای امنیتی و گاردهای ضد شورش حضور گسترده‌ای در خیابان‌های پایتخت دارند. به نظر می‌رسد رژیم ایران قصد دارد قبل از برپایی اعتراض‌های مردمی، جو شهرها را امنیتی کند تا کسی جرأت تجمع و اعتراض را نداشته باشد.

مجتبی احمدی